Amazon zmienia rynek magazynowy w Polsce

Property News 2 stycznia 2018 09:58

Amazon zmienia rynek magazynowy w Polsce fot. Shutterstock.com

Amazon i Panattoni – to duet wskazywany przez wszystkich doradców jako firmy, które w 2017 roku najbardziej zmieniły rynek magazynowy w Polsce. Minione 12 miesięcy były rekordowe pod względem popytu jak i podaży na magazyny w Polsce. W całym roku nowa podaż wyniesie ponad 2 miliony mkw., co będzie najlepszym wynikiem w historii. Z kolei popyt na powierzchnie magazynowe i przemysłowe w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2017 roku osiągnął rekordowe ponad 2,6 miliona mkw.

Najważniejszym trendem na polskim rynku magazynowym w 2017 roku dynamiczny rozwój branży e-commerce, który przejawiał się nowymi realizacjami magazynowymi dla gigantów branży – przyznają doradcy oraz deweloperzy. 

W ostatnich 12 miesiącach byliśmy świadkami kilku istotnych transakcji najmu zawartych przez firmy z branży e-commerce. To w 2017 roku Amazon podpisał umowę z Panattoni na magazyn o powierzchni 135 tys. mkw., w Sosnowcu. Także w 2017 r. Zalando, podpisało umowę na 130 tys. mkw. z Goodmanem, na budowę hali w Głuchowie pod Łodzią. eMag zdecydował się na wynajem powierzchni magazynowej o wielkości ponad 33 tys. mkw. w P3 Błonie w okolicach Warszawy.

Wśród najważniejszych przedsięwzięć magazynowych wymieniana jest też transakcja Castoramy, która zleciła budowę magazynu w Strykowie na ponad 100 tys. mkw. firmie Panattoni. Również w Polsce Centralnej powstanie nowa fabryka BSH o powierzchni około 79 tys. mkw. realizowana także przez Panattoni.

- Największe transakcje na polskim rynku magazynowym są efektem rozwoju sprzedaży internetowej. To trend, który będzie miał największy wpływ na rozwój rynku logistycznego i dystrybucyjnego, a co za tym idzie, magazynowego w najbliższych latach. Należy zauważyć, że rynek e-commerce w Polsce stanowi zaledwie 4 proc. tego rynku w Niemczech – to sugeruje jak jeszcze może rozwinąć się handel internetowy w naszym kraju – mówi Beata Hryniewska, senior director zarządzająca działem powierzchni przemysłowo-logistycznych CBRE.  -  Warto pamiętać o bardzo mocnym popycie generowanym przez najemców z branż, jakie również w ostatnich latach były najbardziej aktywne, tj. sieci handlowe, operatorów logistycznych oraz firmy z sektora lekkiej produkcji – zauważa Tomasz Mika, dyrektor działu powierzchni magazynowo–przemysłowych w Polsce, JLL.

W mijającym roku, w odniesieniu do konsumpcji Polska stała się jednym z najbardziej dynamicznie rosnących rynków e-commerce. - Według statystyk Ecommerce Europe dynamika wzrostu rynku e-commerce w Europe ma wynieść 14 proc. w tym roku, natomiast w Polsce będzie to aż 20 proc. - zauważa Maciej Szczepański, business development manager w dziale powierzchni przemysłowych i logistycznych, Cushman & Wakefield.

Więcej na propertynews.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    6,99

  • Śr

    5,29

  • Min

    3,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8198

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane