Badanie: Internauci kupują prezenty świąteczne na przełomie listopada i grudnia

Autor: dlahandlu.pl 28 listopada 2017 11:21

Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia, na które powołuje się Poczta Polska, zakupy prezentów świątecznych przez internet zyskują na popularności – ponad 1/3 badanych planuje zamówić w e-sklepach więcej paczek niż w ubiegłym roku. Aż 40 proc. badanych dysponuje budżetem w przedziale 251-500 zł, 62 proc. spośród nich chce wydać je na zakupy w e-sklepach. Natomiast 83 proc. klientów spośród przeznaczających na upominki nie więcej niż 100 zł – zamierza zrobić zakupy online.

- Liczba przesyłek nadanych w tym roku może pobić dotychczasowe rekordy, chociaż oczywiście zakupy online uzupełnią zakupy stacjonarne – ocenia Poczta Polska.

Ponad 80 proc. osób biorących udział w sondażu ARC Rynek i Opinia deklaruje, że stara się kupić prezenty jak najwcześniej – 38 proc. jeszcze listopadzie, 44 proc. na początku grudnia. Tylko 17 proc. respondentów planuje zakupy w pierwszej połowie grudnia. Dla 3/4 respondentów preferowany termin dostawy to 2-3 dni.

Blisko 2/3 badanych preferuje dostawę przez kuriera do domu lub miejsca pracy. Tylko 6 proc. decyduje się na odbiór w wybranym punkcie. 

Jak podaje Poczta Polska, w październiku tego roku klienci nadali średnio o 16 proc. przesyłek więcej niż porównywalnym okresie 2016 roku.

- Poczta Polska kolejny raz notuje większy wzrost liczby przesyłek kurierskich niż średni wzrost całego rynku. Obserwowana dynamika jest skutkiem aktywnych działań sprzedażowych i zmian produktowych zwiększających konkurencyjność oferowanych usług – zauważa Paweł Kopeć, dyrektor zarządzający pionu sprzedaży. – Jeżeli przyjmiemy, że liczba paczek w sierpniu to 100 proc., w październiku 2016 mieliśmy dynamikę wzrostu na poziomie 107 proc., a w grudniu 131 proc. W tym roku w październiku zanotowaliśmy już wzrost na poziomie 116 proc. - dodaje.

Rośnie nie tylko rodzimy rynek eCommerce, Polacy zamawiają też coraz więcej przesyłek w innych krajach, wzrosty według danych za 10 miesięcy tego roku są już na poziomie przekraczającym 30 proc., w porównaniu do analogicznego okresu 2016 r.

– Przygotowania do sezonu przedświątecznego rozpoczęły się w Poczcie na początku roku. Do obsłużenia rosnącego wolumenu paczek potrzeba odpowiednio więcej pracowników, sprzętu i samochodów – mówi Jerzy Garycki, dyrektor zarządzający pionem operacji logistycznych. – W czwartym kwartale 2017 roku w logistyce zatrudnienie pracowników na umowy o pracę, jest wyższe o ponad 5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2016. Dodatkowo w październiku rozpoczęliśmy rekrutacje pracowników sezonowych. Obecnie obsada jest w większości skompletowana, ale zakładamy, że przesyłek w grudniu będzie więcej niż w listopadzie, dlatego też będziemy jeszcze zwiększać zatrudnienie. Rekrutacje nadal trwają – dodaje Jerzy Garycki.

Od 25 listopada w Warszawie paczki będą doręczane klientom w soboty, a w grudniu doręczanie w soboty będzie zorganizowane także w innych dużych miastach Polski. Całodobowe centrum monitoringu koordynuje pracę logistyki pocztowej tak, aby przesyłki docierały do klientów na czas. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,89

  • Śr

    1,27

  • Min

    0,87

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane