Havas Media: Aplikacje pozwalają sieciom sklepów na pozyskanie unikatowych danych o klientach

Autor: dlahandlu.pl 29 listopada 2017 15:05

Sieci handlowe coraz częściej inwestują w aplikacje mobilne. Nasuwa się pytanie: co skłoniło marketerów sieci dyskontowych, które z natury starają się redukować koszty, do inwestycji w kanał komunikacji. Świadomość, że ta inwestycja szybko się zwróci  - wynika z raportu Havas Media Group.

Jak informuje Havas Media Group, Google dostrzegło, że od dłuższego czasu konsumenci częściej korzystają z wyszukiwarki na smartfonie, dodając sugestie lokalizacji po frazie, aby uzyskiwać bardziej dopasowane wyniki. Nazwano ten trend „mikro-momentami”. Wskaźniki dla „I-want-to-go” wzrosły najbardziej: 100% wzrostu wyszukiwania po frazie „w pobliżu” oraz 82% wzrostu wyszukiwania lokalnych punktów sprzedaży. 

Ilość traffiku na serwisie mobilnym i powracalność klientów zmotywowała sieci handlowe do zainwestowania w aplikacje mobilne. Bowiem ten kanał komunikacji z klientami dostarcza unikatowych danych o użytkowniku (np. listy zakupowe, archiwum paragonów), umożliwia darmową komunikację nowych ofert (oszczędności marketingowe), a także lojalizację poprzez systemy benefitów czy loterii oraz powracalność, dzięki kontentowi typu przepisy. Ponadto, generuje dodatkowy przychód za pozycjonowaniem reklamy od producentów sprzedawanych produktów i pozwala również na usprawnienie obsługi w POS dzięki funkcjom płatniczym scan&go (np. w sieci Piotr i Paweł czy Tesco), czy zdalnej obsłudze reklamacji (Ikea).

- Perspektywa zbudowania modelu atrybucji poprzez wykorzystanie rozwiązań z obszaru proximity marketing  dopełni obrazu. Marketer będzie mógł własnym sumptem dystrybuować oferty, motywować do zapoznania się poprzez wysyłane komunikaty, sprawdzać ilość interakcji z kontentem oraz wizyt w sklepie. Dzięki marketing automation coraz lepiej sprofilowana komunikacja powinna w krótkim czasie uzyskać satysfakcjonującą stopę zwrotu z inwestycji w zaawansowaną aplikację  – dodaje Tomasz Szulkowski z Havas Media Group.

Użytkownicy iOS preferują aplikacje marek odzieżowych, z kolei posiadacze Androida cenią agregatory promocji oraz aplikacje sieci spożywczych [np. Lidl] i drogerii [np. Rossmann]. W aplikacji Blix ilość pobrań gazetek Biedronki, przekracza 8 000 000 miesięcznie. Warto nadmienić, że jest to ruch organiczny, nie wspierany budżetem komercyjnym. Na marginesie, warto odnotować wielomiesięczną obecność AliExpress w TOP3 aplikacji z kategorii ZAKUPY zarówno na iOS jak i Android. Dotychczasowy lider, czyli Allegro z pewnością czuje mocny oddech dalekowschodniej konkurencji na plecach.

Trend „drive to store”, czyli wykorzystanie mobile do kierowania konsumentów do punktu sprzedaży ma przekaz zbliżony do znanego nam z billboardów na ulicach, informujących np. że do najbliższego Auchan jest tylko 7 min, dystans ok 1,5 km. Zaimplementowanie takiego rozwiązania w mobile powoduje, że po kliknięciu dostajemy precyzyjne wskazówki dojazdu zobrazowane mapką oraz danymi kontaktowymi np. godziny otwarcia czy numer telefonu. Kreacja może być uzupełniona o licznik czasu pozostały do zamknięcia punktu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,69

  • Śr

    0,84

  • Min

    0,64

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8859

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane