IGE: Proponowane zmiany w PIT i CIT obniżą wartość polskiego rynku e-commerce

Autor: dlahandlu.pl 13 października 2017 14:38

Izba Gospodarki Elektronicznej ocenia, że proponowane przez rząd zmiany w ustawach o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) i podatku od osób fizycznych (PIT) wpłyną niekorzystnie na rynek e-commerce w Polsce.

Jak podkreśla Izba, branża cyfrowa jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki. Według danych BCG, wartość polskiego rynku e-commerce w 2017 r. wynosi 36 mld złotych, co stanowi ponad 3 proc. polskiego PKB. Dynamika wzrostu branży natomiast szacowana jest na około 20 proc. rocznie.  

Z kolei zgodnie z najnowszym raportem ABSL „Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce 2017", w roku 2017 w Polsce funkcjonowało łącznie 1078 centrów usług biznesowych (polskich i zagranicznych) zatrudniających łącznie 244 tys. osób. W okresie ostatnich 12 miesięcy zatrudnienie w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w Polsce wzrosło o 32 tys.  osób (o 15 proc.), z czego ¾ nowych miejsc pracy wygenerowały centra zagraniczne.

Firmy z branży cyfrowej tworzą atrakcyjne miejsca pracy zarówno dla absolwentów, jak i osób z doświadczeniem zawodowym. Gwarantują stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, konkurencyjne wynagrodzenie i szereg benefitów pozapłacowych dla swoich pracowników, m.in. takich, jak pakiety medyczne, kursy językowe czy studia podyplomowe. Sektor ten przyczynia się zarówno do rozwoju infrastruktury, jak i  innych branż np. rynku powierzchni biurowych, najmu mieszkań czy usług szkoleniowych.

Przekłada się to na znaczące wpływy do budżetu państwa, zarówno z tytułu podatków dochodowych (CIT i PIT), podatku od towarów i usług (VAT), jak i podatku od nieruchomości.

- Jako organizacja reprezentująca interesy całej branży cyfrowej, ze szczególnym uwzględnieniem firm zrzeszonych w e-Izbie, widzimy ogromną potrzebę zaangażowania się w koordynację projektu nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych. Przyjęcie nowelizacji w obecnym kształcie jest wysoce ryzykowne. Może m.in. przyczynić się do spowolnienia dynamiki wzrostu branży gospodarki cyfrowej, w tym rozwoju sektora nowoczesnych usług biznesowych, wymagających zaawansowanych technologicznie i innowacyjnych rozwiązań. Wskutek tego, Polska nie tylko straci pozycję lidera, ale też utrudnienia w rozwoju sektora branży cyfrowej znacznie spowolnią tempo powstawania wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy tworzonych przez tę branżę. W konsekwencji, zmniejszą się wpływy do budżetu Państwa z płaconych podatków - podkreśla Patrycja Sass-Staniszewska, prezes Izby Gospodarki Elektronicznej.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,99

  • Śr

    6,44

  • Min

    4,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane