Nielsen: Polacy w internecie czytają o produktach, kupują je w sklepach stacjonarnych

Autor: portalspozywczy.pl 15 września 2012 08:57

W korzystaniu z internetu pod kątem zakupów spożywczych zwyczaje Polaków nie różnią się od zwyczajów przeciętnego Europejczyka - internet dla okolo 50 proc. jest przede wszystkim źródłem informacji o produktach.

Najczęściej poszukujemy informacji o cenie produktu lub opinii innych konsumentów a także aktualnych wiadomości o promocjach i okazjach (50 proc.). Chętnie przeglądamy również sklepowe broszury, porównujemy ceny czy szukamy kuponów zniżkowych. Na tle Europy jesteśmy znacznie bardziej wrażliwi na wahania cenowe, które w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy miały znaczny wpływ na nawyki zakupowe dla 71 proc. Polaków (w porównaniu z 51 proc. dla Europy).

Dla ok. 46 proc. konsumentów w Polsce informacje na opakowaniu dotyczące produktu są ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Bardziej niż przeciętny Europejczyk przejmujemy się również wpływem jedzenia na nasze zdrowie i pod tym kątem modyfikujemy naszą listę zakupów. Około połowa internautów przynajmniej raz w tygodniu poszukuje w internecie szczegółowych informacji o produkcie lub przegląda strony producentów.

7 proc. Polaków (8 proc. to średnia europejska') bierze czynny udział recenzując i komentując produkty w mediach społecznościowych.

Internet dla większości Europejczyków, w tym Polaków, pozostaje nie głównym, a jednym z wielu źródeł informacji - w przeciwieństwie do np. Wielkiej Brytanii, gdzie większość konsumentów właśnie w internecie spędza ponad połowę czasu przeznaczonego na poszukiwanie informacji o produktach czy okazjach.

O ile poszukiwanie w sieci informacji o produktach czy promocji jest dla większości polskich internautów czynnością codzienną lub wykonywaną kilka razy w tygodniu, to samych zakupów przez internet dokonujemy nieco rzadziej - 59 proc. respondentów kupuje produkty w sieci przeciętnie raz na miesiąc.

Polacy kupują w internecie szczególnie dużo biżuterii oraz ubrań. Spora część naszych zakupów internetowych stanowi sprzęt elektroniczny. Produktów spożywczych kupujemy mniej niż przeciętny Europejczyk. Poza ubraniami duża część naszych zakupów internetowych powiązana jest ze spędzaniem wolnego czasu - kupujemy więc książki, gry, bilety do kina bądź rezerwujemy wakacje.

Polacy dużo chętniej kupują w sieci części samochodowe bądź motocyklowe (15 proc. w porównaniu z 9 proc. średnią europejską).

Wciąż stosunkowo małym zainteresowaniem cieszą się listy życzeń czy też listy zakupów, umożliwiające łatwy i szybki dostęp do wcześniej wybranych produktów - korzysta z nich mała grupa ok. 4 proc. internautów.

Global Online Consumer Survey jest międzynarodowym badaniem prowadzonym od 2005 na próbie ponad 28 000 użytkowników internetu w 56 krajach. Dotyczy opinii respondentów na temat ekonomii, zwyczajów zakupowych, finansów i ich największych obaw. Przy doborze reprezentatywnej próby dorosłych użytkowników Internetu w każdym kraju wykorzystano kryteria demograficzne. Kwoty weryfikowane są przez Nielsen na poziomie danego kraju, dla części krajów zostały dobrane szacunkowo.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • isia 2013-01-14 00:23:48

  Oceniaj sklepy i produkty na stronie znany-sklep.pl

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  5,36

 • Śr

  3,76

 • Min

  2,68

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5139

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699147

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane