Obroty polskiego handlu internetowego w 2012 roku wyniosły 22,9 mld zł

Autor: pr, www.dlahandlu.pl 8 stycznia 2013 14:08

Obroty polskiego handlu internetowego w 2012 roku wyniosły 22,9 mld zł

Polski rynek e-commerce jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się w całej Europie. Według badań Centre for Retail obroty polskiego handlu internetowego w 2012 roku ocenione zostały na kwotę 22,9 mld złotych. Polacy stali się świadomymi użytkownikami sieci, potrafiącymi korzystać z jej zalet. Dziś Internet nie jest jedynie miejscem rozrywki. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Gemius Polska około 70% Internautów korzysta z możliwości internetowego dokonywania zakupów. Dane te potwierdza najnowsze podsumowanie porównywarki cen Nokaut.pl.

Ta tendencja utrzymuje się od wielu lat. Duże ośrodki przemysłowe oraz bogatsze regiony przodują w zakupach internetowych na całym świecie. Wyniki analizy Nokaut.pl potwierdzają różnice zarówno ekonomiczne jak i demograficzne między poszczególnymi regionami Polski. Duży wpływ ma na ten stan również rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej oraz poziom zamożności mieszkańców.

Powyższe dane pomijają jednak jeden istotny fakt - duże miasta i bogatsze regiony przyciągają mieszkańców innych części Polski. Migracja zarobkowa może mieć więc znaczący wpływ na gorsze wyniki uzyskane przez pozostałe województwa.

- Warto zwrócić uwagę na to, że zakupy internetowe są doskonałą szansą dla mieszkańców mniejszych miejscowości. Często mieszkają oni daleko od dużych centrów handlowych, a co za tym idzie mają trudniejszy dostęp do atrakcyjnych cenowo produktów - tłumaczy Adaszewski. - Dla nich zakupy online mają szczególną wartość. Dużo szersza oferta oraz znacznie atrakcyjniejsze ceny w stosunku do lokalnego rynku to poważna przewaga sklepów internetowych - dodaje.

Zgodnie z danymi Nokaut.pl, najczęściej poszukiwanym produktem w 2012 roku był smartfon Samsung Galaxy SIII i9300. Wśród dziesięciu najpopularniejszych przedmiotów w ramach porównywarki cen zdecydowanie prym wiodła elektronika, w tym przede wszystkim telefony, konsole gier oraz aparaty.

Dane te potwierdzają tendencję, z jaką mamy do czynienia od kilku lat - najnowsze modele telefonów, konsol do gry czy innych urządzeń elektronicznych tryumfują we wszystkich rankingach popularności produktów kupowanych online. Zresztą to właśnie elektronika była na początku internetowego handlu najpopularniejszą kategorią wśród Internautów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8682

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane