Oprogramowanie Alibaby pokonało człowieka w teście z czytania

Autor: PAP 16 stycznia 2018 18:55

Programy sztucznej inteligencji, stworzone przez Microsoft i Alibabę, pokonały człowieka w teście z czytania w badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanforda - poinformowało we wtorek CNN.

"Po raz pierwszy maszyna pokonała człowieka w tego rodzaju teście" - oświadczyła firma Alibaba po ujawnieniu wyników badań.

Test przeprowadziła grupa ekspertów Uniwersytetu Stanforda zajmujących się badaniami nad sztuczną inteligencją ze szczególnym uwzględnieniem zdolności komputerów do czytania. Oprogramowanie Alibaby było pierwszym, któremu udało się prześcignąć wyniki osiągane w testach z czytania przez człowieka.

Jak mówi szef zespołu badawczego zajmującego się językiem naturalnym w Alibabie, Luo Si, wyniki osiągnięte przez sztuczną inteligencję tej firmy "to zaszczyt". Przyznaje on jednak, że wpływ, jaki upowszechnienie się takiego oprogramowania wywrze na społeczeństwo, będzie negatywny i zaowocuje między innymi utratą miejsc pracy przez ludzi.

"Technologia ta może być stopniowo adaptowana do zadań w wielu dziedzinach, takich jak obsługa klienta czy przewodniki dźwiękowe w muzeach, a także obsługa infolinii medycznych. Tym samym jej zastosowanie przyczyni się do zmniejszenia ludzkiego wkładu w pracę na niespotykaną do tej pory skalę" - mówi Si.

Test przeprowadzony na Uniwersytecie Stanforda polega na porównaniu odpowiedzi na pytania dotyczące zestawu artykułów z Wikipedii, których udzielają człowiek oraz maszyna. Przykładowe zadanie obejmuje przeczytanie fragmentu tekstu, po którym zarówno sztuczna inteligencja, jak i biorąca udział w teście osoba muszą odpowiedzieć na pytanie "Jak nazywał się statek Doktora Who?".

Sztuczna inteligencja stworzona przez firmę Alibaba przebiła wynik osiągnięty przez swojego ludzkiego konkurenta, osiągając w teście rezultat 82,44 punktów. Człowiek natomiast zakończył eksperyment z wynikiem 82,304 punktów. Dzień później wyższy od ludzkiego rezultat osiągnął również program stworzony przez Microsoft, kończąc test z wynikiem 82,650 punktów.

"Eksperymenty tego rodzaju są z pewnością wartościową skalą porównawczą do określenia tego, jak długa może być podróż przez rozwój sztucznej inteligencji" - powiedział rzecznik Microsoftu, Andrew Pickup. "Dobrze wykorzystana sztuczna inteligencja jednak współpracuje z człowiekiem i tylko wtedy jest użyteczna" - dodał. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,55

  • Śr

    3,16

  • Min

    2,54

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8398

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 690655

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane