Policja ostrzega przed internetowymi oszustami

Autor: PAP 10 grudnia 2011 16:13

Zakupy przez internet są na pewno bardzo wygodne. Dodatkowo można liczyć na atrakcyjne ceny. Zawsze kierujmy się jednak zasadą ograniczonego zaufania. Okres przedświątecznym to prawdziwe żniwa dla internetowych oszustów" - powiedział PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Policjanci apelują, by z tego typu zakupami nie czekać na ostatnią chwilę. "Pośpiech jest złym doradcą. Jeśli decydujemy się na zakup jakiegoś przedmiotu dokładnie sprawdźmy sklep, który go oferuje. Np. to czy ma jakąś siedzibę, czy podany do kontaktów telefon działa. Jeśli korzystamy z portali aukcyjnych sprawdźmy też komentarze, opinie innych klientów" - zaznaczył rzecznik.
Warto też pamiętać - dodał - że nie istnieją "super oferty cenowe" w przypadku drogich i bardzo drogich rzeczy. "Nawet jeśli coś jest sprzedawane przez internet, w atrakcyjnych cenach, nie mogą to być ceny bardzo niskie. Jeśli tak jest, powinniśmy być ostrożni i brać pod uwagę to, że ktoś próbuje nas oszukać - np. oferuje nam towar podrobiony lub kradziony" - powiedział rzecznik.
W takich sytuacjach - zaznaczył - warto też dokładnie obejrzeć zdjęcia towaru, a jeśli są słabej jakości poprosić o dosłanie dodatkowych. Sprzedający powinien też w ofercie sprecyzować dostępne formy zapłaty za przedmiot oraz opcje jego dostarczenia. "Sprawdzajmy, czy takie informacje znajdują się na stronie sklepu czy sprzedawcy. Przeczytajmy też uważnie regulamin, by wiedzieć, jakie daje nam możliwości" - powiedział Sokołowski.
Zgodnie z przepisami, podczas zakupów w sieci mamy więcej praw niż kupując towar w sklepie tradycyjnym. Jeśli kupujemy u przedsiębiorcy, możemy oddać rzecz w ciągu 10 dni od zakupu. Wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie na piśmie i je przesłać. Sprzedawca ma 14 dni na zwrot wpłaconych przez nas pieniędzy. 30 dni - to termin na powiadomienie o tym, że zamówienie nie może być zrealizowane. Prawo to nie dotyczy jednak gier, płyt CD, DVD, programów komputerowych, gdy usuniemy ich oryginalne opakowanie (ochrona przed skopiowaniem). Nie można też "oddać" kupionych poprzez internet wycieczek, biletów na imprezy, do kina, teatru czy na koncert.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    11,98

  • Śr

    7,96

  • Min

    4,63

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4296

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane