Polska przedstawi projekt ułatwiający handel w internecie

Autor: PAP 5 lipca 2011 15:34

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział, że jeszcze w tym miesiącu Polska przedstawi projekt dotyczący Europejskiego Prawa Umów, który ułatwi handel w internecie wszystkim obywatelom UE.

Z badań Komisji Europejskiej wynika, że w internecie nie dochodzi do 60 proc. transakcji, bo sklepy online, które mają siedzibę w krajach tzw. starej Unii, nie chcą obsługiwać klientów z państw nowej UE.

 Minister sprawiedliwości zapowiedział, że Polska zaproponuje przepisy, które skończą z tą dyskryminacją. Ma to być możliwe dzięki wprowadzeniu tzw. 28. reżimu prawnego, czyli specjalnych przepisów prawa tylko dla e-handlu. Obecnie w razie sporów pomiędzy np. sklepem online z Francji a klientem z Polski sądem właściwym do rozstrzygania sporów jest sąd polski. Dlatego zdecydowana większość sklepów brytyjskich, niemieckich czy francuskich w ogóle tych klientów nie obsługuje.

Polska proponuje, aby w sytuacji kiedy sprzedający jest w innym kraju niż kupujący, klient mógł wybrać, czy ewentualne spory mają być rozstrzygane zgodnie z przepisami UE. Wstępnie polską propozycję zaakceptowały wszystkie kraje UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    6,99

  • Śr

    5,36

  • Min

    3,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8682

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane