Raport CBRE: e-commerce dzwignią rynku nieruchomości logistycznych

Autor: pr, www.dlahandlu.pl 11 lipca 2013 11:54

Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych wśród deweloperów, inwestorów i najemców przez CBRE apetyt europejskich najemców na nieruchomości magazynowe i logistyczne wyraźnie wzrośnie na przestrzeni dwóch najbliższych lat. Zdaniem 81% ankietowanych, którzy zajmują wysokie stanowiska w swoich firmach, rosnący segment handlu internetowego oraz jego wpływ na łańcuch dostaw, w tym powierzchnie magazynowe oraz nieruchomości logistyczne oznaczają, że zapotrzebowanie na tego typu nieruchomości wzrośnie.

 Z wyników badań wnioskować można także, że operatorzy logistyczni świadczący usługi dla handlu internetowego, a także sieci detaliczne kreować będą dużą część popytu na powierzchnie logistyczne.

Już obecnie rosnący udział handlu online jest motorem aktywności najemców w sektorze logistycznym i wpływa zarówno na krajowe i międzynarodowe rynki logistyczne, jak i na mniejsze nieruchomości położone w miastach czy na przedmieściach. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat ten trend wywiera znaczący wpływ na aktywność najemców logistycznych działających na takich rynkach europejskich jak Niemcy, Holandia czy Wielka Brytania. Jednak to właśnie w Niemczech, a także w Europie Środkowo-Wschodniej spodziewany jest największy wzrost popytu, który odzwierciedla relatywnie dobrą sytuację gospodarczą tych krajów. 34% ankietowanych uznało, że w ciągu kolejnych dwóch lat największy wzrost popytu ze strony najemców na nieruchomości magazynowe i logistyczne będzie miał miejsce właśnie w Europie Środkowo-Wschodniej, a Polska będzie najsilniejszym rynkiem.

- Dla Polaków, nawet jeżeli kupują online, nadal ważny jest fizyczny dostęp do sklepu - 49% ankietowanych przez CBRE w ramach raportu ‘How We Shop' deklarowało, że chce obejrzeć i wziąć do ręki towary przed podjęciem decyzji o zakupie. Z drugiej strony, dostawa do domu jest dla nas preferowaną metodą dostarczenia towaru, kiedy robimy zakupy online - dotyczy to głównie produktów odzieżowych. Biorąc pod uwagę powyższe, można oczekiwać, że w najbliższym czasie zmieniające się nawyki konsumentów znajdą swój wyraz także na zmieniającym się rynku nieruchomości logistycznych - powiedziała Magdalena Frątczak, dyrektor działu powierzchni handlowych w CBRE w Polsce.

Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu najemców na nieruchomości magazynowe i logistyczne, istnieje potrzeba budowy nowych powierzchni, szczególnie, że wymogi techniczne dla magazynów obsługujących handel elektroniczny są bardziej zaawansowane niż te stosowane dotychczas w istniejących nieruchomościach. Blisko 20% ankietowanych uznało niedostosowanie istniejącego zasobu magazynowego za czynnik hamujący wzrost. Obecnie w Polsce w budowie znajduje się około 250 000 mkw. nowoczesnych powierzchni logistycznych, które stanowią odpowiedź na rosnący popyt ze strony najemców. Długie terminy obowiązywania aktualnych umów najmu podawane były jako czynnik hamujący podaż nowych powierzchni przez 29% ankietowanych, podczas gdy tylko 13% wymieniło przeszkody związane z brakiem dostępu do finansowania dłużnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • marazm 2013-07-15 10:59:42

    Sytuacja w magazynach jest korzystna - wyceny pozytywne i atrakcyjne, są inwestorzy, w Jartomie pojawiają się nawet hale magazynowe ze stref ekonomicznych. To powinno ożywić rynek i sprzyjać inwestowaniu, a jak będzie to dopiero przekonamy się wkrótce.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5323

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane