Rynek żywności ekologicznej w Polsce to 0,3 proc. rynku spożywczego

Autor: dlahandlu.pl 22 marca 2018 15:35

Jak wynika z analizy Inquiry “Rynek żywności ekologicznej”, wartość rynku żywności ekologicznej w Polsce wynosi obecnie ok. 0,2 mld euro. To zaledwie 0,3 proc. rynku spożywczego. W całej Unii Europejskiej średni udział wynosi 4 proc., a na najbardziej rozwiniętych rynkach, jak Dania i Szwajcaria wynosi ok. 8 proc. Przedstawiciele Platformy Shoper oceniają jednak, że od kilku lat rynek produktów ekologicznych w Polsce rośnie na poziomie ok. 10-20 proc. rocznie.

Jak podaje Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w całym kraju znajduje się ponad 24 tys. producentów ekologicznych, co oznacza wzrost o 1,2 tys. gospodarstw w ciągu roku. - Od kilku lat rynek produktów ekologicznych w Polsce rośnie na poziomie ok. 10-20 proc. rocznie. Wraz z rosnącymi zarobkami Polaków i ich świadomością zakupową, zwiększa się też popyt na lepsze produkty spożywcze, także online, co zauważamy w rosnącej liczbie e-sklepów z takim asortymentem - mówi Jacek Zientkiewicz Brand Manager Platformy Shoper.

Polskie firmy coraz częściej poprzez internet sprzedają domowe wypieki, ekologiczne wędliny, czy wysyłają nabiał do całego kraju. Dwucyfrowy wzrost rynku produktów ekologicznych, a także stabilny rozwój e-commerce każą z zainteresowaniem patrzeć na firmy, które z powodzeniem łączą pasję i technologię.

- Sprzedaż w branży produktów ekologicznych jest skokowa, zauważamy wzrosty rzędu 20 proc. spowodowane różnymi okazjami. Przed świętami najczęściej wynika to z zakupów bakalii, orzechów, kakao. Na długie weekendy wysyłamy bardzo dużo przekąsek. Całościowo, w ciągu roku, najlepiej sprzedają się oleje, oliwy, masła orzechowe, ale także płatki śniadaniowe, a ostatnio różne produkty kokosowe - mówią właściciele sklepu Naturo.pl.

Jak mówi Małgorzata Jędrocha-Tobowska, właścicielka sklepu odjajeczkadociasteczka.pl, w jej sklepie internetowym można znaleźć domowe wypieki, makarony, pasty. Specyfika produktu pozwala zrealizować zamówienia głównie w okolicach Krakowa. Z kolei właściciel sklepu wedliny-ekologiczne.pl postawił na sprzedaż wędlin wieprzowych, drobiowych oraz wołowych, tworzonych w rodzinnej firmie, według własnych przepisów. Tworzy produkty bez użycia konserwantów, opierając się na własnej recepturze, ziołach i sprawdzonych dostawcach ekologicznego mięsa. Miejscem produkcji wędlin jest Roztocze, w pobliżu Roztoczańskiego Parku Narodowego.

27 proc. internautów kupiło w sieci produkty spożywcze według raportu “E-commerce w Polsce 2017”. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii takie zakupy robi tak około połowa konsumentów. Rynek brytyjski jest dojrzalszy i dziesięciokrotnie większy od polskiego, osiągając wartość 100 mld dolarów. Z tej kwoty ok. 3,1 mld przypada na sprzedaż produktów ekologicznych online.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    7,70

  • Śr

    5,19

  • Min

    3,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8529

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane