Sklep internetowy z elektronicznymi papierosami stosował nieuczciwe praktyki

Autor: www.dlahandlu.pl 11 października 2013 09:51

Delegatura UOKiK w Lublinie zakwestionował praktyki sklepu internetowego e-szlugi.pl, w którym sprzedawane są elektroniczne papierosy i akcesoria do nich.

Zgodnie z prawem, konsument który decyduje się na zakupy on-line może zwrócić zakupiony towar, bez podania przyczyny w ciągu 10 dni od daty zakupu. Zakupiony produkt może użytkować w ramach tzw. zwykłego zarządu - co oznacza, że może sprawdzić, czy produkt jest zgodny z zapewnieniami sprzedającego, złożyć go, uruchomić, itd. Tymczasem przedsiębiorca wbrew przepisom zastrzegł, że zwracany towar musi być kompletny, nie może nosić śladów użytkowania, oraz musi posiadać oryginalne, niezniszczone opakowanie.

Ponadto regulamin sklepu nakazywał konsumentom, że konieczne jest dołączenie oryginału dowodu sprzedaży do zwracanego towaru. Nie jest to jednak warunek wymagany przez prawo, a konsument może wysłać towar np. z kopią paragonu.

UOKiK odstąpił od nałożenia kary finansowej na przedsiębiorcę, a jedną z okoliczności łagodzących było dobrowolna zmiana jednego z zakwestionowanych postanowień umownych. Decyzja jest prawomocna.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • MG 2013-10-15 10:05:09

  A co sklep ma zrobić ze zwróconym, używanym produktem? Czy ktoś chciałby kupić taki produkt, w tym przypadku e-papieros który ktoś miał w ustach? Jeśli nie to może powinniśmy zmienić przepisy. Czy taki sklep ma w tej sytuacji zrobić? Wyrzucić produkt za 200 zł do kosza?

  Powinno się chyba urealnić przepisy dotyczące handlu w internecie bo jak do tej pory klient ma prawo do wszystkiego a sklep nie ma żadnych praw.

  Klient powinien móc zwrócić przetestowany produkt ale tylko w przypadku jeśli produkt nie odpowiada opisowi na stronie internetowej albo jest uszkodzony.

  Takie tytuły o niedozwolonych klauzulach od razu bulwersują ludzi ale niech się postawią po 2 stronie, jakby to oni prowadzili sklep, co maja zrobić z używanym produktem który jest prawidłowo opisany i bez żadnych wad? Do sprzedaży się już nie nadaje chyba, że się obniży jego cenę o 70%. Papierosy, które ktoś miał w ustach, buty w których ktoś pochodził 2 dni i nie maja metek, otworzony krem, otworzone opakowanie nożyków do golenia które ktoś wcześniej zwrócił... Czy chcecie kupować takie produkty? Jeśli nie to zmieńmy te przepisy

 • Arkadiusz 2013-10-11 13:46:19

  No proszę, bardzo ciekawe. Kolejny przykład nieuczciwych praktyk sklepu internetowego. Od razu skojarzyło mi się to ze sprawą, o której niedawno czytałem. Dotyczyła ona znanej firmy Vision Express. Niepokoja mnie coraz częstsze wybryki e-sklepów! Media informują, że najczęściej mają na nie wpływ klauzuleniedozwolone. Mysle, że bezpłatny audyt pomógłby skołowanym właścicielom e-sklepów.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  3,69

 • Śr

  2,80

 • Min

  2,18

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8676

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane