Sklepy internetowe muszą rejestrować bazę klientów

Autor: Grupa Trinity 14 stycznia 2013 09:24

Właściciele sklepów internetowych gromadzą dane osobowe swoich klientów, by np. wysłać im zamówiony towar czy mailing z nową promocją. Zgodnie z prawem taką bazę należy zgłosić do GIDODO, a niedostosowanie się do obowiązku grozi karą pozbawienia wolności.

Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych każdy administrator zbioru danych jest zobowiązany do zarejestrowania go Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych. Istnieje co prawda szereg wyjątków, wśród których znajdują się m.in. zbiory danych przetwarzane wyłącznie w celu wystawienia faktury, rachunku lub prowadzenia sprawozdawczości finansowej, jednak są to nieliczne przypadki, które nie zawsze da się uzasadnić. Z istoty działalności sklepu internetowego wynika szereg innych celów, dla których dane osobowe klientów są przetwarzane, m.in.: wysyłka towaru, przechowywanie danych na potrzeby możliwych reklamacji lub roszczeń o zapłatę, dokonywania analiz indywidualnych preferencji zakupowych czy wreszcie w celu ułatwienia klientowi kolejnych zakupów poprzez umożliwienie mu utworzenia indywidualnego konta w serwisie.

W związku z powyższym rejestracji zbioru danych klientów można uniknąć jedynie wówczas, gdy przetwarzany jest on wyłącznie w celu wystawienia faktury lub rachunku po czym jest usuwany w sposób trwały. Wykorzystanie danych w jakimkolwiek innym celu niż wymieniony powoduje powstanie obowiązku rejestracji zbioru danych GIODO.

Należy również zaznaczyć, że jeżeli dane osobowe klientów przetwarzane są w różnych celach, np. zarówno marketingowych, jak i realizacji zamówień czy prowadzenia statystyk to zgodnie ze stanowiskiem GIODO, powinny one zostać zgłoszone odrębnie na oddzielnym formularzu zgłoszeniowym.­­­

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Toma$ 2013-01-14 16:13:47

  Większość sklepów internetowych ma postawione oprogramowanie na hostingu a w 99% przypadków nie można zarejestrować takiego zbioru w GIODO-także kolejny niewykonalny przepis.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  3,89

 • Śr

  2,64

 • Min

  2,16

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5139

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699147

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane