Wartość rynku sprzedaży detalicznej w internecie to 17,9 mld zł

Autor: PMR, portalspozywczy.pl 13 września 2012 15:04

Wartość rynku sprzedaży detalicznej w internecie to 17,9 mld zł, według szacunków PMR prezentowanych w najnowszym raporcie „Handel internetowy w Polsce 2012. Analiza i prognoza rozwoju rynku e-commerce na lata 2012-2014". Warto zaznaczyć, że pomimo kryzysu finansowego, e-handel funkcjonuje bardzo dobrze i w każdym roku odnotowuje kilkunastoprocentowe wzrosty.

Należy zaznaczyć, że pomimo kryzysu finansowego e-handel funkcjonuje bardzo dobrze i z każdym rokiem odnotowuje kilkunastoprocentowe wzrosty. Biorąc pod uwagę kilka ostatnich lat, wartość rynku znacznie wzrosła. Od 2008 roku rynek zwiększył się o 7,4 mld zł, a według naszych prognoz w 2014 roku wzrośnie o prawie 50% do wartości 26,6 mld zł. Obecna wielkość sprzedaży w kanale internetowym to około 3,5% wartości całego handlu detalicznego w Polsce.

Malejąca dynamika wzrostu rynku w ostatnich latach i w roku najbliższym jest rezultatem oddziaływania dwóch czynników. Po pierwsze, rynek jest dojrzewający, powoli się nasyca i z roku na rok w mniejszym stopniu jest konkurencyjny dla sklepów tradycyjnych (ze względu na mniejsze różnice cenowe). Po drugie, zauważalny jest wpływ sytuacji kryzysowej, która z jednej strony przyczynia się do wzrostu liczby klientów wybierających ten kanał z uwagi na niższe ceny, a z drugiej negatywnie oddziałuje na konsumentów, którzy generalnie wstrzymują się z zakupami. Zwiększenie dynamiki prognozujemy na rok 2014, w którym powinniśmy zaobserwować skumulowany rezultat wejścia dużych graczy do części segmentów w zeszłym i obecnym roku (np. Tesco, Zara i inne marki Inditex, część marek LPP, C&A, czy Deichmann), którzy obecnie potrzebują czasu na uruchomienie sklepów na szeroką skalę.

Klienci e-handlu to w zdecydowanej większości osoby, które mają duże doświadczenie w korzystaniu z internetu - ponad trzy czwarte (77%) z nich korzysta z sieci ponad pięć lat, jak wynika z badania PMR Research przeprowadzonego na potrzeby raportu "Handel internetowy w Polsce 2012. Analiza i prognoza rozwoju rynku e-commerce na lata 2012-2014". Co więcej, są to zazwyczaj mieszkańcy dużych miast, posiadający wyższe wykształcenie oraz dysponujący wysokim dochodem w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym.

Najczęściej kupowanymi przez internet grupami produktów, a także usługami, były: odzież i obuwie, które zakupiło 62% respondentów, następnie RTV, AGD i sprzęt elektroniczny (59%) oraz bankowość (58%). Warto też wymienić książki (54%), części motoryzacyjne (53%), kosmetyki (38%), DIY i meble (37%). Jedną z najmniej popularnych grup produktowych były produkty spożywcze (7%).

 

 

 

Badanie konsumenckie zostało zrealizowane w czerwcu 2012 r. przez PMR Research, dział badawczy firmy PMR. Badanie przeprowadzono techniką wywiadów telefonicznych CATI, a skontaktowano się z losowo dobraną próbą tysiąca dorosłych mieszkańców Polski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5082

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 694644

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane