Bierhalle: Szara strefa w gastronomii wypacza rynek

www.portalspozywczy.pl 9 grudnia 2017 09:13

Bierhalle: Szara strefa w gastronomii wypacza rynek Stanisław Magdij, dyrektor Operacyjny QLT Restaurant & Bar Sp.zo.o, operator sieci Bierhalle

– HoReCa, zważywszy na ilość restauracji, potrafi w ogromnej skali generować szarą strefę. To powoduje wypaczenie tego rynku – mówi serwisowi portalspozywczy.pl Stanisław Magdij, dyrektor Operacyjny QLT Restaurant & Bar Sp.zo.o, operator sieci Bierhalle.

Jak tłumaczy Stanisław Magdij, biznes restauracyjny się rozrasta, ale należałoby zrobić dokładną analizę tego rynku: ile z tego rozwoju to rozwój sieciowy dużych operatorów, a ile pozostałych lokali. Pytanie, ile restauracji zamyka się po roku działalności. Odpowiedź na to pytanie pokazuje kondycję gastronomii.

W ubiegłym roku otworzyło się 2000 nowych, a zamknęło – 2100. Średnie życie restauracji w Warszawie to półtora roku. Konkurencja na rynku jest duża i restauratorzy muszą uważać z cenami. Dzisiaj marże 200 proc. nie istnieją już w biznesie restauracyjnym dlatego, aby restauracja mogła funkcjonować, niezbędny jest bardzo dobry produkt oraz profesjonalny zespół.

Dużo się mówi też na ten temat szarej strefy. Nasze państwo głównie zajmuje się paliwami, a HoReCa, zważywszy na ilość restauracji, potrafi również w ogromnej skali generować szarą strefę. To powoduje wypaczenie tego rynku. Niektóre restauracje działające w ten sposób mogą obniżać ceny, nie wydawać paragonów i zatrudniać pracowników na lewo. Potrzebny jest brak społecznego przyzwolenia na takie praktyki. Przydałyby się także bonusy dla uczciwych pracodawców, np. rabat na ZUS. Naturalną rzeczą powinno być też proszenie o paragon. Jeżeli ktoś nie wydaje paragonu, nie jest uczciwym restauratorem. Mi to bardzo doskwiera. Od 12 lat prowadzimy biznes i wiem, jak ciężko jest konkurować z nieuczciwą konkurencją. Szkolimy ludzi po kilka miesięcy, by mogli piastować stanowiska kierownicze, po czym dostają propozycję wynagrodzenia 500 zł netto większą i odchodzą. Nieważne, że ten punkt za rok się zamknie i że nie działa zgodnie z prawem.

więcej na www.portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    13,32

  • Śr

    7,07

  • Min

    3,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8461

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 689431

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane