Etno Cafe rezygnuje z jaj z chowu klatkowego

www.portalspozywczy.pl 22 marca 2018 10:30

Etno Cafe ogłosiło rezygnację z jaj z chowu klatkowego. Tym samym firma stała się pierwszą siecią kawiarni w Polsce, której klienci mogą już dzisiaj liczyć na dania i produkty wolne od tzw. “trójek”. Decyzja jest efektem współpracy ze Stowarzyszeniem Otwarte Klatki.

Etno Cafe zrezygnowało całkowicie z używania jaj z chowu klatkowego do przyrządzania dań dostępnych w swoich kawiarniach i postanowiła kontynuować współpracę tylko z tymi dostawcami wyrobów spożywczych, którzy są w stanie zapewnić, że do ich produkcji użyli wyłącznie jaj z wolnego wybiegu lub chowu ściółkowego.

Miniony rok był przełomowy, jeśli chodzi o dostrzeżenie problemu jaj z chowu klatkowego w branży gastronomicznej. Wiele sieci restauracji i kawiarnii w Polsce ogłosiło, że zrezygnuje z “trójek” do 2025 roku. Etno Cafe postanowiło nie czekać tak długo.

– Cieszymy się, że kolejne firmy ogłaszają rezygnację z jaj z chowu klatkowego do 2025 roku. Mamy świadomość, że w wielu przypadkach musi być to proces rozciągnięty w czasie. Jednocześnie naszą decyzją chcieliśmy dać branży sygnał, że przy odpowiedniej motywacji, można te regulacje wdrożyć znacznie wcześniej – powiedział Łukasz Mrowiński, CEO Etno Cafe.

– Zależało nam, by tę decyzję ogłosić właśnie teraz, przed Wielkanocą, kiedy temat jajek cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Bardzo byśmy chcieli, aby nasz ruch przyczynił się do wzmożonej refleksji nad standardami chowu kur – dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,99

  • Śr

    2,10

  • Min

    1,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 3987

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699518

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane