Food Show: Żywność ekologiczna nie jest chwilową modą (wideo)

www.portalspozywczy.pl 15 marca 2018 10:54

Food Show: Żywność ekologiczna nie jest chwilową modą (wideo) Maciej Bartoń /fot. PTWP

Żywność ekologiczna jest trwałym trendem na rynku. Wystarczy spojrzeć na naszych zachodnich sąsiadów – Niemców, Francuzów czy Włochów. Tam rynek żywności ekologicznej funkcjonuje od wielu lat – powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Maciej Bartoń, pełnomocnik zarządu Stowarzyszenia Polska Ekologia.

W jego opinii, w Polsce rynek żywności ekologicznej działa od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, od 2004 roku, kiedy liczba gospodarstw i przetwórni ekologicznych diametralnie wzrosła. - W Polsce musimy zwiększyć ilość przetwórni ekologicznych, ponieważ mamy 23 tysiące rolników ekologicznych i tylko około 800 pomiotów przetwarzających tą żywność, wprowadzających ją do obrotów czy importerów. W Niemczech ta liczba jest prawie 1:1, czyli na 25 tysięcy rolników ekologicznych przypada 24 tysiące przetwórni. To pokazuje także wielkość tego rynku, który jest warty miliardy euro – mówi Maciej Bartoń.

Wskazuje, że konsumenci poszukują żywności wyprodukowanej w systemach jakości, żywności pewnej i certyfikowanej. - Konsumenci chcą idąc do sklepu sięgnąć po produkt z zielonym listkiem – dodaje pełnomocnik zarządu Stowarzyszenia Polska Ekologia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    11,98

  • Śr

    7,96

  • Min

    4,63

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4588

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699147

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane