Największe przejęcia branży gastronomicznej w 2017 roku

www.portalspozywczy.pl 28 grudnia 2017 14:48

Największe przejęcia branży gastronomicznej w 2017 roku Fot. Shutterstock

W mijającym roku najwięcej w sprawie przejęć na rynku gastronomicznym działały Sfinks i AmRest. Pewne kroki podjął również inny duży gracz - Mex Polska. Portalspozywczy.pl przypomina najważniejsze transakcje.

W 2017 r. to Sfinks i AmRest wykazywały największe zainteresowanie przejmowaniem nowych podmiotów gastronomicznych.

W styczniu 2017 r. należąca w 100% do Sfinks Polska spółka zależna podpisała umowę o współpracy z Cafe Contact, Inwento i Inwento 2, do których należą marki Meta Seta Galareta, Meta Disco oraz Funky Jim. Tym samym Sfinks przejął trzy marki.

Przeczytaj także:

Pod koniec czerwca firma poinformowała, że zamierza za 20 mln zł przejąć udziały w sieci Gusto Dominium. Transakcja nie doszła jednak do skutku. Rada nadzorcza nie wyraziła zgody na zakup mniejszościowego pakietu akcji. Jak podano, przyczyną był brak przeniesienia na Sfinks prawa do sprawowania kontroli nad Dominium i przez to ograniczony wpływ na obszary możliwych do uzyskania synergii. Spółka rozwijała za to przejętą pod koniec 2016 r. Fabrykę Pizzy.

Pod koniec października doszło do przejęcia największej sieci pubów w Polsce. Sfinks kupił Piwiarnie Warki. Transakcja z Grupą Żywiec ma kosztować 12 mln zł. Tym samym sieć skokowo powiększyła liczbę zarządzanych lokali ze 107 do 175. Wygląda na to, że był to jeden z istotniejszych tegorocznych ruchów.

- Piwiarnia doskonale uzupełnia nasze portfolio marek i zapewnia szereg korzyści wynikających z posiadania dużej i jednocześnie zróżnicowanej sieci gastronomicznej. W wyniku transakcji jesteśmy obecnie największym sprzedawcą piwa w Polsce na rynku HoReCa i potężną grupą zakupową produktów spożywczych i chemicznych. Zyskujemy też jeszcze silniejszą pozycję negocjacyjną w zakresie cen najmu. Jednak to nie wszystkie benefity tej transakcji. Jak zapowiadaliśmy w naszej strategii, budujemy portfolio komplementarnych marek gastronomicznych, które pozwoli nam osiągać synergie marketingowe – tłumaczył w październiku Sylwester Cacek.

AmRest również nie próżnował w 2017 r. Spółka podpisała umowy rozwojowe na kilka rynków: Francję, Niemcy i Rosję.

W styczniu 2017 r. Amrest ogłosił nabycie 100% udziałów w Pizza Topco France SAS. W marcu spółka poinformowała o sfinalizowaniu zakupu 15 restauracji sieci KFC działających na rynku niemieckim. Na początku kwietnia ogłoszono zawarcie umowy inwestycyjnej, na mocy której AmRest objął nowo wyemitowane udziały w należącej do Delivery Hero spółce Restaurant Partner Polska prowadzącej platformę PizzaPortal.pl.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    7,99

  • Śr

    5,00

  • Min

    2,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8511

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane