BCC apeluje do premiera o zmianę projektu ustawy ws. akcyzy na tytoń

www.portalspozywczy.pl 26 września 2012 12:06

W sytuacji odczuwalnego spowolnienia wzrostu gospodarczego, oczywista wydaje się konieczność dbania o dochody budżetu państwa oraz równe dla wszystkich zasady zwiększające konkurencyjność firm. Dlatego bardzo krytycznie odnosimy się do niektórych propozycji zawartych w projekcie ustawy związanej z realizacją ustawy budżetowej na rok 2013, opublikowanej 18 września br. przez Ministerstwo Finansów, dotyczących zmiany struktury akcyzy na wyroby tytoniowe - czytamy w liście otwartym Business Centre Club (BCC) do premiera RP.

W ramach ustawy okołobudżetowej zaproponowano, bez żadnej uprzedniej konsultacji, drastyczną zmianę struktury opodatkowania akcyzą wyrobów tytoniowych. Zdaniem BCC jest ona korzystna wyłącznie dla produktów jednej firmy - lidera rynkowego. Jednocześnie zmiana naraża budżet państwa na wymierne straty z tytułu niższych wpływów z opodatkowania sektora tytoniowego, powodowane nieuchronnym rozwojem szarej strefy.

"W omawianym projekcie zupełnie zignorowano dotychczasowe rozwiązania, zapewniające skuteczność z punktu widzenia dochodów budżetu państwa. Obecna struktura podatku akcyzowego, która od 2009 r. udowadnia swoją efektywność poprzez dostarczanie co roku wyższych niż zakładano wpływów do budżetu państwa, to sprawdzone i dobrze działające rozwiązanie. Dotychczasowy system przyniósł w ciągu ostatnich 3 lat nadwyżki podatku akcyzowego ponad planowane przez rząd wielkości w granicach od 700 mln do 2,3 mld zł rocznie. Teraz planuje się go zastąpić nieuzasadnionym merytorycznie i ryzykownym dla budżetu państwa rozwiązaniem, które jawnie faworyzuje pod względem podatkowym produkty najdroższe, zdominowane przez jednego gracza rynkowego - uderzając jednocześnie w konsumentów, dystrybutorów i producentów papierosów tańszych, stanowiących zdecydowaną większość rynku" - czytamy w liście otwartym do premiera.

"Jednocześnie w uzasadnieniu zmiany pomija się niebezpieczeństwo gwałtownego wzrostu szarej strefy (a więc przemytu i podrabiania papierosów), wynikające z drastycznej podwyżki akcyzy od najtańszych produktów. Ich konsumenci, których siła nabywcza maleje, nieuchronnie będą decydować się na zakup nielegalnych substytutów, co narazi na szwank budżet państwa i zdestabilizuje rynek, który przynosi budżetowi państwa z podatków co roku ponad 24 mld złotych, czyli odpowiada za niemal 10% wszystkich wpływów budżetowych państwa" - czytamy dalej.

Nie do zaakceptowania jest dla BCC również niesłychanie pospieszny tryb procesu konsultacji społecznych nad projektem. Drastyczne skrócenie terminu konsultacji może świadczyć o lekceważeniu zainteresowanych podmiotów oraz próbie przeforsowania szkodliwych dla budżetu i funkcjonowania rynku, niesprawdzonych rozwiązań, w tym wypadku również faworyzujących wybranego gracza rynkowego.

Business Centre Club apeluje do premiera o zmianę omawianego projektu, powrót do obecnej struktury podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe oraz bezpośredni nadzór nad toczącym się procesem legislacyjnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,48

  • Śr

    3,36

  • Min

    1,82

» Produkty » Sklepy » Regiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11733

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane