REKLAMA
REKLAMA

Do 15 września br. rząd zdecyduje o wysokości płacy minimalnej

Autor: PAP 16 lipca 2012 14:34

Do 15 września rząd ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie wysokości płacy minimalnej. Obecnie najniższe wynagrodzenie wynosi 1500 złotych brutto. Od nowego roku zaś, nie może być ono niższe niż 1600 złotych, gdyż wysokość najniższego wynagrodzenia musi uwzględniać między innymi prognozowaną inflację.

REKLAMA
Prace komisji trójstronnej w sprawie płacy minimalnej zakończyły się już i porozumienia strony nie osiągnęły. Związkowcy z Solidarności proponowali 1626 złotych a OPZZ 1676 złotych. Na te propozycje nie zgodzili się pracodawcy. Tłumaczyli, że taka wysokość przyczyni się do wzrostu bezrobocia, gdyż pracodawcy nie będą chcieli zatrudniać osób, których praca jest mniej warta niż minimalne wynagrodzenie. Nie zgodził sie także rząd. Minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz powiedział IAR, że 1600 złotych to propozycja godna. Zaznaczył, że ostatnie lata, szczególnie czasów koalicji PO i PSL-u pokazały, że wzrost płacy minimalnej był znaczny.

Obecnie wysokośc płacy minimalnej wynosi 41- 42 procent przeciętnego wynagrodzenia. W Sejmie jest złożony przez Solidarność obywatelski projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Uzależnia on wysokośc najniższej pensji od wzrostu PKB. Chodzi o to by płaca minimalna osiągnęła połowę przeciętnego wynagrodzenia.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11855

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA