Dyrektor POHiD: Drobny handel wie jak konkurować z dyskontami

Autor: portalspozywczy.pl/dlahandlu.pl 20 marca 2015 10:09

Dyrektor POHiD: Drobny handel wie jak konkurować z dyskontami

- Duży format spowolnił. Mali się integrują, m.in. we franczyzie, ale nie tylko. Dobrze poczynają sobie różnego rodzaju porozumienia (detal-hurt, detal-hurt-producent itp.), grupa partnerskie, zakupowe, zorganizowane na współpracę w części kategorii (np. mięso, słodycze). To nie jest sieć sensu stricto, ale forma integrowania: ograniczania kosztów, logistyki, mechanizmu sieciowego, wsparcia konsultingowego etc. - mówił podczas konferencji " Handel niezależny i sieciowy w Polsce wobec wyzwań gospodarki opartej na wiedzy" dyrektor generalny POHiD, Andrzej Faliński.

 - Marki własne są tworzone z hurtownikiem lub producentem bezpośrednio, przez kilkunastu producentów do hurtownika - dla kilkudziesięciu podmiotów detalicznych. Gdzie rodzi się konkurencyjność? Coraz częściej w łańcuchu dostaw - tu można pewne rzeczy sfinansować wspólnie, to dotyczy większych graczy. Ma też swoje ciemne strony - to problem płatności, zaległe należności. Wykładnicze wzrosty obrotów w hurcie nie przekładają się na rentowność biznesu. Tam, gdzie uda się stworzyć mechanizm skali, uda się stworzyć zapasy, jeśli nie - trzeba kredytować działalność. Będzie przyspieszał proces konsolidacji hurtu, a to z kolei wymusi konsolidację detalu. Będzie coraz mniej placówek poniżej 100 mkw. - mówił Andrzej Faliński.

- Konkurencja jest zrównoważona wśród dużych sieci, ale najwięcej będzie się działo po stronie mniejszych podmiotów. Handel będzie szukał rentowności w eksporcie (tak jak Tesco w Wlk. Brytanii, Lidl). Konkurowanie łańcuchem będzie kluczowe.
Mały handel musi się organizować, jak np. Mazowiecka Grupa Kupiecka - jej działanie to „wygranie" kilku hurtowni, stworzyli sobie sami efekt skali - dodał dyrektor POHiD.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • b prac. marketu 2015-03-20 10:51:11

    Niech ten lobbysta sie nie odzywa bo Faliński to szkodnik dla małych słabych krajowych sklepikarzy!!!1 On działa na rzecz dużych sieci!!!!

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11056

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane