REKLAMA
REKLAMA

FROB: Oświadczenie MasterCard interpretujemy jako kolejną próbę zablokowania prac nad ustawą

Autor: pr, www.dlahandlu.pl 10 kwietnia 2013 10:51

Opublikowanie przez MasterCard informacji o podjęciu decyzji o przystąpieniu do programu obniżek opłat interchange, zaproponowanego przez Związek Banków Polskich interpretujemy jako kolejną próbę zablokowania przez tą organizację prac nad nowelizacją ustawy o usługach płatniczych, która w sposób administracyjny regulować będzie wysokość prowizji kartowych - oświadcza FROB.

REKLAMA

- Po pierwsze, za nieuzasadnione uznajemy powoływanie się przez MasterCard na przyjęty przez Narodowy Bank Polski „Program redukcji opłat kartowych w Polsce" jako podstawę dla inicjatywy ZBP. Należy zdecydowanie podkreślić, iż projekt ten w swojej istocie zdecydowanie odbiega od założeń programu zaakceptowanego w ubiegłym roku przez wszystkich, poza MasterCard, uczestników rynku. Propozycja obniżania średniej ważonej stawek opłaty interchange (przy jednoczesnym dopuszczeniu znacznego maksymalnego odchylenia od średniej dla wybranych kart), a nie ich maksymalnej wysokości, nie może doprowadzić do żadnych pozytywnych dla rynku zmian. Jej wdrożenie mogłoby być w efekcie jeszcze mniej korzystne dla akceptantów niż obecnie obowiązujące stawki.Po drugie, należy zwrócić uwagę na fakt, że założenia propozycji ZBP w dużym stopniu przypominają te, które jeszcze na początku marca br. organizacja MasterCard prezentowała w publikacjach medialnych jako swoje, a najbardziej prawdopodobnym efektem wprowadzenia takiej samoregulacji byłoby zwiększenie przewagi konkurencyjnej tej organizacji wobec jej głównego oponenta - Visa -  komentuje organizacja.

Zdaniem FROB, wynika to ze strategii biznesowej MasterCard, która intensywnie promuje i zwiększa udział w rynku kart „premium" z wysokim poziomem opłaty interchange. Potwierdzają to deklaracje Visa, która ew. poparcie dla planu ZBP warunkuje jego rzeczywistym odniesieniem do Programu wypracowanego przy NBP oraz poparciem dla jego założeń ze strony akceptantów.

 

 

 


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA
  • Max

    4,60

  • Śr

    3,11

  • Min

    2,20

» Produkty » Sklepy » Regiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12698

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA