REKLAMA
REKLAMA

GIJHARS: W Polsce należy udoskonalić funkcjonowanie służb kontrolujących żywność

Autor: Polskie Radio / IAR 27 września 2012 14:30

Istniejące przepisy dobrze chronią konsumentów przed skażoną żywnością. Obecnie nie ma potrzeby zaostrzenia przepisów związanych z kontrolą żywności. Zdaniem profesora Stanisława Kowalczyka z Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych polskie i unijne przepisy są wystarczające - podaje "Polskie Radio".

REKLAMA

Według profesora, więcej uwagi należy poświęcić sprawności działania odpowiednich służb kontrolnych. W opinii Stanisława Kowalczyka, prawo jest dobre, a zawodzą poszczególne służby, które są źle dofinansowane i w związku z tym mniej sprawne.

Zdaniem profesora, na pewno w Polsce należy udoskonalić funkcjonowanie służb kontrolujących żywność. W jego ocenie, niektóre należy połączyć i na nowo określić ich kompetencje, tak aby się nie dublowały. Stanisław Kowalczyk zwraca uwagę na złą organizację i koordynację. Służby bowiem na poziomie regionalnym podlegają wojewodom, a na szczeblu centralnym odpowiednim ministerstwom. W praktyce oznacza to, że na kontrole zaplanowane centralnie wojewodowie mogą nie przeznaczyć określonych środków finansowych.

Tadeusz Wojciechowski, prezes Polskiej Federacji Pest Control uważa, że aby zwiększyć bezpieczeństwo konsumentów należy wzmocnić kontrole oraz działania służb. Podkreśla, że dotychczasowe afery - ostatnia z czeskim alkoholem czy wcześniejsze z solą wypadową - miały miejsce w obszarach, które nie były poddawane rygorystycznym kontrolom.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12698

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA