Handlowcy więcej zapłacą za warzywa i owoce w hurcie

Autor: dlahandlu.pl 26 maja 2010 15:17

Handlowcy więcej zapłacą za warzywa i owoce w hurcie

Z informacji otrzymanych z polskich rynków hurtowych wynika, że wyższe ceny i mniejsza podaż polskich warzyw i owoców to skutek głównie zbyt dużych opadów, niskich temperatur, a dopiero w trzeciej kolejności powodzi. Zdaniem większości specjalistów z polskich rynków hurtowych dla wyrównania poziomu cen niezbędna jest ciepła i słoneczna pogoda, wtedy jest szansa na poprawę wegetacji upraw polowych.

Zdaniem Macieja Kmery z Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach podaż polskiej produkcji jest mała stąd wysokie ceny. Młoda kapusta kosztuje w Broniszach od 2 do 2,5 zł za sztukę. Kalafiory są bardzo drogie ok. 4 zł za sztukę. Zapotrzebowanie na polskie młode warzywa jest spore toteż dostawcy sprzedają większość produkcji -  informuje Maciej Kmera.

Młode polskie ziemniaki też utrzymują wysoką cenę. W Broniszach od 7 do 10 zł za kilogram, w Łodzi taniej ok. 4,5 zł/kg, ale dostawy małe. Na rynkach w Katowicach i Gdańsku brak jest tych z polskiej produkcji. W Radomiu są tylko importowane młode ziemniaki.
Na Rynek Hurtowy w Gdańsku dostarczane są warzywa produkowane na południu Polski lub pochodzące z innych centralnie położonych rynków hurtowych. Ceny są wyższe w porównaniu z ubiegłym rokiem, szczególnie kapusty, kalafiorów i sałat. Obserwuje się też zmniejszony popyt na nowalijki. Na Wielkopolskiej Gildii Rolno-Ogrodniczej w Poznaniu odnotowano także niewielki wzrost cen niektórych wczesnych krajowych warzyw.

W ostatnim okresie zdrożały ogórki. W Broniszach cena hurtowa oscyluje wokół 5zł za kg, podobne ceny w są Poznaniu, Radomiu i Wrocławiu.
Gabriela Łukomska z Rynku Hurtowego Targpiast we Wrocławiu informuje, że ceny na przestrzeni ostatnich dni znacznie wzrosły. Koperek, który kosztował poniżej 1,00 zł za pęczek teraz jest o 30 groszy droższy, podobnie natka pietruszki.

We Wrocławiu zdrożały truskawki z importu, bowiem dostawy krajowych były niewielkie. Na Rynku Hurtowym Renk w Gdańsku krajowe truskawki są dziś po raz pierwszy.
W Broniszach truskawki produkcji krajowej pochodzące z tuneli są jak na razie w ciągłej dostawie. Ceny spadają, ale i tak są znacznie wyższe niż rok temu. Kilogram truskawek w ofercie hurtowej w Broniszach kosztuje od 10 do 12 zł. Na poznańskiej Gildii ceny owoców krajowych dochodzą do 15 zł za kg.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11439

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane