REKLAMA
REKLAMA

IH: Uchybienia w oznakowaniu produktów benedyktyńskich

Autor: www.dlahandlu.pl 5 lipca 2012 09:46

Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej ukarał kara pieniężną w wysokości 798 zł przedsiębiorcę prowadzącego sklep " Produkty Benedyktyńskie" w Szczecinie przy ulicy Krzywoustego. Kara została nałożona z tytułu wprowadzenia do obrotu zafałszowanych soków.

REKLAMA

Chodzi o pięć rodzajów soków: Sok Mniszy z aronii, Sok Mniszy z Żurawiny, Sok klasztorny Jabłkowy, Nektar klasztorny cytrynowy z miodem oraz Nektar klasztorny malinowy. Produkty wyprodukowano dla Benedicite J.G. Opactwa Benedyktynów w Tyńcu.

W przypadku soku z aronii nie podano warunków przechowywania produktu; w składzie podano: „zagęszczony sok z aronii, woda", natomiast nie podano na opakowaniu, w pobliżu nazwy środka spożywczego, informacji „wyprodukowano z soku zagęszczonego", podano nieprawidłowo datę tj. oznaczono „należy spożyć do 04.2012", podczas gdy termin przydatności do spożycia określa się podając w kolejności dzień, miesiąc i jeżeli to możliwe rok; na opakowaniu podano również oświadczenie żywieniowe „bez cukru" (pomimo naturalnego występowania cukrów), natomiast nie podano informacji: „zawiera naturalnie występujące cukry".

Jesli chodzi o sok z żurawiny, również  nie podano warunków przechowywania produktu, podano nieprawidłowo datę tj. oznaczono „należy spożyć do: 06.2012" , a na opakowaniu podano oświadczenie żywieniowe „bez cukru" (pomimo naturalnego występowania cukrów).

Etykieta soku jabłkowego miała następujace uchybienia: nie podano warunków przechowywania produktu,podano oświadczenie żywieniowe „bez dodatku cukru" (pomimo naturalnego występowania cukrów), datę minimalnej trwałości poprzedzono wyrażeniem „najlepiej spożyć przed końcem" i określono datą dzienną tj. „2011.12.23" ( jeżeli data minimalnej trwałości jest określona datą dzienną to należy poprzedzić ją wyrażeniem „najlepiej spożyć przed").

W przypadku nektaru cytrynowego i malinowego również nie podano warunków przechowywania produktu,a datę minimalnej trwałości poprzedzono wyrażeniem „najlepiej spożyć przed końcem" i określono datą dzienną tj. „2011.11.06".

Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej uznał, iż stopień szkodliwości czynu w przypadku 3 partii soków (Sok Mniszy z aronii, Sok Mniszy z żurawiny, Sok klasztorny jabłkowy) o łącznej wartości 247,00 zł jest o tyle znaczny, że pozbawia konsumenta, istotnych z punktu widzenia prawa, informacji tj. warunków przechowywania, informacji „wyprodukowany z soku zagęszczonego" i „zawiera naturalnie występujące cukry", ponadto błędnie podano datę dla zadeklarowanego terminu przydatności do spożycia lub odpowiednio datę minimalnej trwałości poprzedzono nieprawidłowym wyrażeniem. Z kolei w odniesieniu do 2 partii nektarów (Nektar klasztorny cytrynowy z miodem, Nektar klasztorny malinowy) o łącznej wartości 42,00 zł brak było informacji odnośnie warunków przechowywania a datę minimalnej trwałości poprzedzono nieprawidłowym wyrażeniem, w związku z czym Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej uznał, iż stopień szkodliwości czynu nie jest znaczny, aczkolwiek może mieć wpływ na dokonywany przez konsumenta wybór określonego środka spożywczego. 

  • e 2012-07-05 14:38:02

    I ja za takie kontrole muszę płacić? Skończyć z tą farsą.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12742

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA