Jest szansa na kompromis ws. obniżenia opłat za płatności kartą

Autor: www.dlahandlu.pl 30 marca 2012 20:10

Jest szansa na kompromis ws. obniżenia opłat za płatności kartą

Rada ds. Systemu Płatniczego poinformowała o przyjęciu programu redukcji opłat kartowych w Polsce. Program został zaakceptowany przez większość członków Zespołu Roboczego ds. Opłaty Interchange.

30 marca Rada ds. Systemu Płatniczego, po dyskusji z udziałem przedstawicieli: NBP, Ministerstwa Finansów, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Związku Banków Polskich, Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego S.A., VISA, MasterCard, First Data Polska S.A., Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego oraz Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, przyjęła raport końcowy z prac Zespołu Roboczego ds. Opłaty Interchange wraz z programem redukcji opłat kartowych w Polsce.


Rada z satysfakcją przyjęła informację, że program został zaakceptowany przez większość członków Zespołu Roboczego ds. Opłaty Interchange. Rada oceniła, że ujęte w programie propozycje działań dają szansę na zawarcie rynkowego kompromisu o charakterze nieregulacyjnym między głównymi uczestnikami funkcjonujących w Polsce systemów kartowych w zakresie obniżek opłat kartowych w Polsce.
Jako preferowaną formę realizacji kompromisu Rada zarekomendowała zawarcie wielostronnych porozumień między głównymi stronami poszczególnych systemów kartowych, lub - w razie braku takiej możliwości - jednostronne decyzje organizacji kartowych.

- Rada upoważniła Przewodniczącego Rady do przekazania raportu końcowego z prac Zespołu Roboczego ds. Opłaty Interchange do: organizacji prowadzących czterostronne systemy kartowe, w których występuje opłata interchange (VISA i MasterCard) - z prośbą o złożenie, do dnia 30 maja 2012 r., oficjalnej, wiążącej deklaracji woli podjęcia, nie później niż we wrześniu 2012 r., decyzji o dokonaniu obniżki opłaty interchange przez właściwe organy ww. organizacji, zgodnie z Programem redukcji opłat kartowych w Polsce, organizacji prowadzących trójstronne systemy kartowe, w których nie występuje opłata interchange (American Express i Diners Club) - z prośbą o ustosunkowanie się, w terminie do dnia 30 maja 2012 r., do propozycji zawartych w Programie - podał NBP.

Zgodnie z "Programem redukcji opłat kartowych w Polsce" opłata interchange powinna spaść w przyszłym roku z obecnego średniego poziomu 1,6 proc. do 1,1 proc. "Obniżki w kolejnych latach powinny być uzależnione od rozwoju rynku, ale docelowo opłata powinna osiągnąć średni poziom UE do końca 2016 r. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek


WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11336

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane