REKLAMA
REKLAMA

Jest szansa na kompromis ws. obniżenia opłat za płatności kartą

Autor: www.dlahandlu.pl 30 marca 2012 20:10

Jest szansa na kompromis ws. obniżenia opłat za płatności kartą

Rada ds. Systemu Płatniczego poinformowała o przyjęciu programu redukcji opłat kartowych w Polsce. Program został zaakceptowany przez większość członków Zespołu Roboczego ds. Opłaty Interchange.

REKLAMA

30 marca Rada ds. Systemu Płatniczego, po dyskusji z udziałem przedstawicieli: NBP, Ministerstwa Finansów, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Związku Banków Polskich, Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego S.A., VISA, MasterCard, First Data Polska S.A., Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego oraz Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, przyjęła raport końcowy z prac Zespołu Roboczego ds. Opłaty Interchange wraz z programem redukcji opłat kartowych w Polsce.


Rada z satysfakcją przyjęła informację, że program został zaakceptowany przez większość członków Zespołu Roboczego ds. Opłaty Interchange. Rada oceniła, że ujęte w programie propozycje działań dają szansę na zawarcie rynkowego kompromisu o charakterze nieregulacyjnym między głównymi uczestnikami funkcjonujących w Polsce systemów kartowych w zakresie obniżek opłat kartowych w Polsce.
Jako preferowaną formę realizacji kompromisu Rada zarekomendowała zawarcie wielostronnych porozumień między głównymi stronami poszczególnych systemów kartowych, lub - w razie braku takiej możliwości - jednostronne decyzje organizacji kartowych.

- Rada upoważniła Przewodniczącego Rady do przekazania raportu końcowego z prac Zespołu Roboczego ds. Opłaty Interchange do: organizacji prowadzących czterostronne systemy kartowe, w których występuje opłata interchange (VISA i MasterCard) - z prośbą o złożenie, do dnia 30 maja 2012 r., oficjalnej, wiążącej deklaracji woli podjęcia, nie później niż we wrześniu 2012 r., decyzji o dokonaniu obniżki opłaty interchange przez właściwe organy ww. organizacji, zgodnie z Programem redukcji opłat kartowych w Polsce, organizacji prowadzących trójstronne systemy kartowe, w których nie występuje opłata interchange (American Express i Diners Club) - z prośbą o ustosunkowanie się, w terminie do dnia 30 maja 2012 r., do propozycji zawartych w Programie - podał NBP.

Zgodnie z "Programem redukcji opłat kartowych w Polsce" opłata interchange powinna spaść w przyszłym roku z obecnego średniego poziomu 1,6 proc. do 1,1 proc. "Obniżki w kolejnych latach powinny być uzależnione od rozwoju rynku, ale docelowo opłata powinna osiągnąć średni poziom UE do końca 2016 r. 

 


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12399

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA