REKLAMA
REKLAMA

Koszty prania odzieży roboczej nie będą podlegały składce ZUS

Autor: PAP 1 sierpnia 2010 12:34

Od 1 sierpnia, od niektórych przychodów uzyskiwanych przez osoby zatrudnione na zlecenie nie trzeba będzie odprowadzać składek do ZUS na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Chodzi np. o finansowane przez pracodawcę koszty prania odzieży służbowej i szkoleń - podaje PAP

REKLAMA

Nowe zasady zostały wprowadzone mocą nowelizacji rozporządzenia ministra pracy "w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe".

Z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe zwolnione będą np. świadczenia z Zakładowego Funduszu
Świadczeń Pracowniczych, finansowane przez pracodawcę koszty szkolenia, ekwiwalenty pieniężne za używanie prywatnego samochodu do celów służbowych w jazdach lokalnych, zwrot kosztów podróży służbowych, zwrot wydatków na pranie odzieży roboczej czy używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego.

Dotychczas takie świadczenia były wolne od ZUS tylko wtedy, gdy dotyczyły osób zatrudnionych na umowę o pracę. Od 1 sierpnia zwolnienie obejmie także zleceniobiorców.

Zmiana przepisów jest wynikiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 16 lutego 2010 r. Orzekł on, że ograniczenie zwolnienia z obowiązku płacenia składek na ZUS tylko do niektórych świadczeń uzyskiwanych przez etatowych pracowników jest niezgodne z Konstytucją.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12720

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA