PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Kradzież wykroczeniem dopiero od 1 tys. zł? Polska Izba Handlu protestuje

Autor: pr 20 lutego 2013 17:48

Polska Izba Handlu zaprotestowała przeciwko zmianom mającym na celu podwyższenie górnej granicy kwalifikacji wykroczenia z 250 zł do 1000 zł w przypadku kradzieży. Pismo w tej sprawie Przedstawiciele Izby przekazali 14 lutego na ręce Krzysztofa Kwiatkowskiego, Przewodniczącego Sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach pracującej obecnie nad tym zagadnieniem.


- Z punktu widzenia ponad 20 000 reprezentowanych przez nas podmiotów handlu detalicznego na terenie kraju zmiana taka może przyczynić się do skokowego wzrostu przestępczości związanej z kradzieżami w handlu, co w rezultacie uderzy w branżę handlu detalicznego w sposób istotny zmniejszając jej przychody jak i bezpieczeństwo klientów - ostrzega Waldemar Nowakowski, Prezes Zarządu Polskiej Izby Handlu - obawiamy się także, że zmiana ta zwiększy poczucie bezkarności osób dokonujących takich czynów - dodaje.
Polska Izba Handlu stanowczo protestuje przeciwko proponowanym zmianom w prawie karnym podnoszącym z 250 do 1000 zł granicę, od której kradzież uznawana byłaby za przestępstwo. Z uzyskanych przez nią danych wynika, że obecnie straty z tytułu drobnych kradzieży w placówkach handlowych są niebagatelne i stanowią od 0,5-0,6 do nawet 1 proc. obrotu, co w praktyce oznacza kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy złotych na jeden sklep w skali roku.
- Podwyższenie górnej granicy wykroczenia z 250 zł do 1000 zł, a więc czterokrotne podniesienie tego progu będzie oznaczało jeszcze większą swobodę dla przestępców, oraz może przełożyć się na blisko 300 proc. wzrost strat z tytułu kradzieży w sklepach - ostrzega Prezes Izby.
Polska Izba Handlu jako najszersza reprezentacja handlu detalicznego w Polsce ocenia projekt zmian jako uderzający bezpośrednio w bezpieczeństwo obywateli i przedsiębiorców i apeluje o podjęcie działań mających na celu jego anulowanie.
Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11474

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 533212

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane