REKLAMA
REKLAMA

Łódzki Rynek Hurtowy za 20 mln zł utworzy centrum handlu i promocji owoców i warzyw

Autor: PAP 7 stycznia 2012 12:29

Nowoczesne centrum handlu i promocji owoców i warzyw, połączone z zapleczem szkoleniowo-badawczym, chce stworzyć Łódzki Rynek Hurtowy "Zjazdowa" S.A. w ramach klastra warzywno-owocowego w regionie łódzkim. Realizacja przedsięwzięcia ma się rozpocząć w połowie tego roku, a jego wartość to ponad 20 mln zł.

REKLAMA
"Projekt polega na stworzeniu szerszej współpracy pomiędzy producentami rolnymi, dostawcami i przedsiębiorcami oraz skonsolidowaniu dystrybucji żywności regionu łódzkiego. Ma się to odbywać we współdziałaniu ze środowiskiem naukowym, m.in. z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach, Politechniką Łódzką oraz Łódzkim Regionalnym Parkiem Naukowo-Technologicznym" - powiedział PAP dyrektor rynku Kamil Karolak.

Łódzki Rynek Hurtowy "Zjazdowa" na inicjowanie i animację poprzez klaster powiązań kooperacyjnych w regionie ma otrzymać 9,5 mln zł dofinansowania z RPO woj. łódzkiego na lata 2007-13. Projekt zakłada wybudowanie dwóch obiektów na terenach należących do Rynku "Zjazdowa". Wznoszenie pierwszego z nich ma się rozpocząć w lipcu tego roku.

"Pierwsza hala dysponować będzie zapleczem szkoleniowo-badawczym, które ma służyć uczestnikom powiązania kooperacyjnego poprzez transfer wiedzy, szkolenia oraz pewne mniej skomplikowane prace badawcze, realizowane w porozumieniu ze środowiskiem naukowym województwa" - powiedział dyrektor "Zjazdowej". Pierwszy etap inwestycji ma się zakończyć w ciągu dwóch lat, a cały projekt w 2015 roku. Karolak przyznał, że liczy na udział w projekcie grup producenckich, choć nie wyklucza także udziału producentów indywidualnych.

Z danych Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi wynika, że w ostatnich latach rośnie liczba grup producentów rolnych. Zrzeszanie się rolników w grupy ma wzmacniać ich pozycję na rynku, zapewniać wyższe dochody, ułatwiać organizowanie wspólnej sprzedaży i dawać możliwość negocjowania cen produktów rolnych i środków produkcji.Obecnie na terenie województwa łódzkiego funkcjonuje łącznie 35 grup producentów w tym: 17 grup producentów rolnych i 18 grup producentów owoców i warzyw. Duży wzrost widać w tej ostatniej grupie, bowiem do końca 2007 roku funkcjonowało pięć grup, a w latach 2008-2011 powstało kolejnych 13 grup owocowo-warzywnych, w tym dwie grupy dla producentów grzybów.

Łódzki Rynek Hurtowy "Zjazdowa" S.A. świętował w ub. roku 15-lecie działalności. Na powierzchni 14 ha funkcjonują cztery hale handlowe o profilu ogólnospożywczym, hala logistyczno-magazynowa oraz rynek sprzedaży płodów rolnych.
"Zjazdowa" jest ważnym miejscem wprowadzania na rynek świeżych owoców i warzyw wyprodukowanych w regionie łódzkim, który znany jest szczególnie z produkcji warzyw wczesnych, takich jak kapusta, kalafior, warzywa korzeniowe oraz z dużej produkcji ziemniaków i jabłek. Rynek posiada 2 tys. stałych, zarejestrowanych klientów.
Akcjonariuszami spółki jest ponad 150 podmiotów gospodarczych oraz gmina Łódź. Na Rynku funkcjonuje 141 firm, w których zatrudnienie znalazło ponad 700 osób. "Zjazdowa" jest członkiem Stowarzyszenia Polskie Rynki Hurtowe oraz World Union of Wholesale Markets.

WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4341

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA