Luki prawne w przepisach o podwyższaniu kwalifikacji pracowników

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 8 grudnia 2010 10:13

Firmy mają problemy z dokształcaniem pracowników. Powodem są pełne pułapek przepisy kodeksu pracy w sprawie podwyższania kwalifikacji zawodowych pracowników, które obowiązują od niecałych pięciu miesięcy - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Pracodawcy RP wystąpili do resortu pracy o wyjaśnienie najmniej precyzyjnych przepisów noweli i podjęcie prac nad ich zmianą.

Jak podaje dziennik, jednym z najważniejszych problemów wskazanych przez pracodawców jest brak określenia w przepisach, w jaki sposób wyrażana jest zgoda pracodawcy na podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracownika. To ważne, gdyż płatne urlopy szkoleniowe (6 lub 21 dni) oraz zwolnienia z części dni pracy na udział w zajęciach według nowych przepisów przysługują tylko tym pracownikom, których pracodawca skieruje na dokształcenie lub na to się zgodzi.

Firmy mają też kłopot z umowami szkoleniowymi. Jeśli je zawrą, nie mogą ich wypowiedzieć aż do momentu zakończenia nauki. Łatwiej jest więc firmie zwolnić pracownika, niż zrezygnować z jego dokształcania - podaje "DGP".

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11124

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 281544

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane