PIH: Nowe przepisy podatkowe to cios w małe firmy

Autor: pr 13 marca 2013 20:45

"Kategoria mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw jest szczególnie istotna z punktu widzenia strategii rozwoju gospodarki na świecie, jest również priorytetem w działaniach Unii Europejskiej i - przynajmniej nominalnie - dla polskiego Rządu. Jednak działania tego ostatniego budzą duże wątpliwości" - ocenia Polska Izba Handlu.


- Resort finansów nie po raz pierwszy uderza w najbardziej produktywny sektor gospodarki, a jednocześnie sektor najbardziej niedofinansowany - mówi Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny PIH. - Według oceny Polskiej Izby Handlu zrzeszającej zarówno drobnych przedsiębiorców, jak też producentów urządzeń kasowych prowadzona przez MF gwałtowna fiskalizacja małego biznesu oraz zmiany wytycznych bez zachowania okresów przejściowych mogą doprowadzić do kolejnego załamania koniunktury w handlu.
Mowa min. o rozporządzeniu Ministra Finansów, które weszło w życie z dniem 1 marca, narzucając obowiązek stosowania kas fiskalnych przez przedsiębiorców przekraczających poziom 20 tys pln obrotu rocznie.
- Wystarczy wykonać prosty rachunek ekonomiczny - tłumaczy Ptaszyński. - Z przychodu na poziomie 20 000 pln rocznie Przedsiębiorca musi odprowadzić ok. 12 000 pln składki ZUS, ok. 1 500 pln podatku dochodowego. Pozostaje więc mniej więcej 6 500 pln dochodu, z którego Przedsiębiorca ma utrzymać firmę, nie mówiąc o swojej rodzinie. Wydatek na poziomie minimum 1000-1500 pln na najtańszy nawet model kasy fiskalnej minus 700 pln refundacji z Urzędu Skarbowego to w tej sytuacji rezygnacja z miesięcznego zarobku - wyjaśnia.
Kolejny pakiet rozporządzeń regulujący specyfikę obsługi i działania kas jest jeszcze na etapie projektu, ale ma być wprowadzony już 1 kwietnia. - Zastanawia pośpiech w procedowaniu tego projektu, na którego konsultacje społeczne przeznaczono zaledwie 24 godziny, a na wprowadzenie: 2 tygodnie vacatio legis - mówi dyrektor PIH. - Tego typu rozwiązania powinny bezwzględnie zawierać vacatio legis na poziomie minimum 1 - 3 miesięcy - zaznacza.
Polska Izby Handlu przekazała do Ministerstwa Finansów opinię swoich ekspertów, którzy wskazali na liczne błędy w omawianym projekcie, oprotestowała również zbyt krótki okres przejściowy. - Oczekujemy teraz na reakcję resortu na nasze uwagi - mówi Ptaszyński.
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Paweł 2013-03-25 14:49:56

    jak tylko będą nowie informacje na ten temat to proszę o zamieszczenie podobnego artykułu tutaj. ten temat bardzo mnie interesuje.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11051

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane