PIH: Przepisy dyrektywy tytoniowej mogą przynieść nieprzewidziane skutki

Autor: portalspozywczy.pl 25 stycznia 2013 16:02

- Paradoksalnie, zaproponowane w projekcie rozwiązania mogą prowadzić do zwiększenia niekontrolowanej dostępności tytoniu z nielegalnego obrotu dla młodzieży - ostrzega Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu.


24 stycznia Polska Izba Handlu wzięła udział w posiedzeniu Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tematem obrad było min. stanowisko w sprawie rewizji dyrektywy "tytoniowej". - Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi ze zrozumieniem odniosła się do obaw sektora handlu, który obok plantatorów straci najbardziej na wprowadzonych restrykcjach. Mówimy o 130 tys. punktów handlowych gdzie wyroby tytoniowe stanowią nawet 40 proc. obrotu - skomentował Ptaszyński.

- Liczymy na wsparcie naszej walki z zapisami dyrektywy w naszej ocenie bezskutecznymi z punktu widzenia ochrony zdrowia, a szkodliwymi dla polskiej gospodarki, budżetu państwa, a przede wszystkim konsumentów narażonych na gwałtowny rozwój szarej strefy - dodał.

Polska Izba Handlu apeluje o rozsądek w sprawie tytoniu od 2010 roku, kiedy to rozpoczęły się prace nad rewizją dyrektywy. Podstawową wadą nowych przepisów jest zdaniem handlowców brak udowodnionych skutków zdrowotnych, przy nieobliczalnych szkodach dla legalnego rynku obrotu tytoniem w Polsce i Europie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10964

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane