PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

PKPP Lewiatan zaskarżył do TK ustawę o święcie Trzech Króli

Autor: IAR 19 stycznia 2011 13:37

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan złożyła w Trybunale Konstytucyjnym wniosek w sprawie zbadania zgodności z Konstytucją przepisów ustanawiających święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy.

Podstawą skargi Lewiatana jest brak porozumienia rządu i Stolicy Apostolskiej w sprawie wprowadzenia w Polsce kolejnego dnia wolnego od pracy - wyjaśnił ekspert prawny PKPP Lewiatan Wojciech Błaszczyk..

Posiłkowo Lewiatan argumentuje swój wniosek niekorzystnymi skutkami ekonomicznymi ustawy. Jak zaznaczył Jeremi Mordasewicz w efekcie wprowadzenia ustawy budżet państwa traci miliard złotych, a polskie przedsiębiorstwa około 400 milionów złotych złotych. Jeremi Mordasewicz przyznał, że ustawa, choć wprowadza dzień wolny 6 stycznia, to jednocześnie znosi przepis o konieczności oddawania pracownikom dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. Zapis ten jednak nie łagodzi skutków skracania czasu pracy dla firm. Jeśli bowiem firma nie prowadzi działalności w ten dodatkowy wolny dzień, to jednak ponosi koszty stałe, które wynoszą około 20 procent całkowitych kosztów firm. Do tego firmy, które pracują w ruchu ciągłym, takie jak na przykład elektrownie, firmy transportowe czy hotele, muszą wypłacić pracownikom w dni świąteczne o 100 procent wyższe wynagrodzenie.

Od złożenia wniosku do wydania orzeczenia przez Trybunał upływa średnio 17 miesięcy. Przedsiębiorcy z Lewiatana mają więc nadzieję, że od 2013 roku 6 stycznia może byc ponownie dniem pracującym.

Ustawę zamierza zaskarżyć także NSZZ "Solidarność",. Związkowcom nie podoba się przepis, zgodnie z którym, pracodawca nie musi już oddać pracownikowi wolnego w innym terminie, jeśli święto wypadnie w dzień wolny z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy czyli w przysłowiową sobotę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11474

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 533212

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane