REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Partner portalu: City Board Partner portalu: Frigo Logistics
REKLAMA

Poradnik: Zasady ewakuacji z obiektów handlowych

Autor: Nasz Kolporter 10 grudnia 2014 09:37

Poradnik: Zasady ewakuacji z obiektów handlowych

Ewakuacja jest podstawową i zarazem najważniejszą czynnością ratunkową podejmowaną w przypadku wystąpienia różnego rodzaju niebezpieczeństw: pożaru, powodzi czy katastrofy budowlanej. W Polsce niestety większość ćwiczeń i treningów ewakuacyjnych nadal traktowana jest z lekkim przymrużeniem oka - podaje Nasz Kolporter.

REKLAMA
W najprostszym rozumieniu ewakuacja polega na przemieszczeniu ludzi z obszarów zagrożonych do miejsc całkowicie bezpiecznych. W sytuacji wystąpienia nagłego zdarzenia o znacznych rozmiarach dochodzi najczęściej do samoczynnego opuszczania obiektu przez wszystkie przebywające w nim osoby. Niekiedy jednak informacja o niebezpieczeństwie dociera w pierwszej chwili tylko do nielicznych, przykładowo kierownika sklepu lub zarządcy nieruchomości. Wówczas zadaniem wspomnianych osób jest dokonanie oceny zagrożenia i w razie potrzeby wszczęcie alarmu. W przypadku, kiedy zagrożenie (np. ulatniający się gaz) występuje w obiekcie składającym się z wielu lokali, trzeba pamiętać o powiadomieniu wszystkich jego najemców i w razie potrzeby udzieleniu pomocy w sprawnym opuszczeniu pomieszczeń.
Z chwilą zarządzenia ewakuacji wszystkie osoby zobowiązane są do przerwania wykonywanych czynności i bezwzględnego podporządkowania się poleceniom kierującego akcją ratowniczą. Jeżeli sytuacja tylko na to pozwala, w pierwszej kolejności powinno się wyłączyć pracujące urządzenia oraz odciąć dopływ podstawowych mediów, przede wszystkim gazu i energii elektrycznej. Następnie, oznakowaną drogą należy kierować się do najbliższych wyjść ewakuacyjnych. Zawsze najważniejsze jest bowiem zdrowie i życie ludzi. Narażanie siebie w celu ratowania mienia jest niedorzeczne i może stanowić również zagrożenie dla pozostałych ewakuujących się osób. W przypadku budynków wielokondygnacyjnych (np. centrów handlowych) należy korzystać przede wszystkim z klatek schodowych, gdyż ze względów bezpieczeństwa wszystkie windy są w takich sytuacjach natychmiast wyłączane.WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA
  • Max

    3,98

  • Śr

    3,03

  • Min

    2,47

» Produkty » Sklepy » Regiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 15793

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 1231132

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 664

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA