REKLAMA
REKLAMA

Porady prawne: Organizator powinien pobrać 10 proc. podatku od nagrody w konkursie

Autor: Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak dla Biuletynu Polskiej Izby Handlu 4 marca 2015 13:57

Organizator powinien pobrać 10 proc. podatku od nagród w konkursach lub sprzedaży premiowej również od zwycięzców, którzy są osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą - tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 stycznia 2015 r., który opisuje PIH.

REKLAMA

NSA uznał, że nagrody przyznawane indywidualnym przedsiębiorcom nie stanowią dla nich przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej nawet jeżeli dana osoba brała udział w konkursie w związku z prowadzoną działalnością. Zdaniem NSA w takim przypadku do przedsiębiorców znajdą zastosowanie takie same zasady rozliczania nagród jak w przypadku osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej.
W konsekwencji jeżeli w akcji promocyjnej wydaje się nagrody osobom fizycznym (niezależnie od tego czy są one konsumentami, czy też przedsiębiorcami) to zasadniczo podlegają one opodatkowaniu zryczałtowaną stawką 10 proc. wartościnagrody, pobieranej i wpłacanej przez wydającego nagrody. Z drugiej strony zastosowanie może znaleźć zwolnienie z podatku dotyczące niektórych akcji promocyjnych, a w szczególności zwolnienie dotyczące nagród wydawanych w ramach sprzedaży premiowej.

Jak podkreśla kancelaria Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak, która przygotowała omówienie wyroku dla PIH, dotychczasowe stanowisko niektórych organów podatkowych było odmienne i twierdziły one, że nagrody wydawane w akcjach promocyjnych osobom fizycznych prowadzącym działalnością gospodarczą zasadniczo stanowią przychód z tej działalności. W konsekwencji, organy twierdziły, że to przedsiębiorca uczestniczący
w konkursie ma obowiązek samodzielnie obliczyć i wpłacić podatek na zasadach właściwych dla przychodów z działalności gospodarczej.

  • Jan84 2015-03-22 23:32:53

    Pierwsze słyszę, w ogóle z tymi nagrodami to bywa różnie... sam niedawno wygrałem w jednej z loterii i wolałem się skonsultować z prawnikiem, by nie dać się oszukać. Pan adwokat z kancelaria-stg.pl przedstawił mi fachowo moje prawa i obeszło się bez prób naciągnięcia.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12425

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA