REKLAMA
REKLAMA

Prezes SRW RP: Coraz lepiej sprzedają się gotowe mięsa do upieczenia

Autor: portalspozywczy.pl 29 kwietnia 2010 12:57

Zdaniem Janusza Rodziewicza, prezesa Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP rynek mięsa ma szansę unormować się wraz z początkiem sezonu grillowego, który powinien oznaczać wzrost spożycia kiełbas i mięs przeznaczonych do przygotowania na ruszcie. - Ceny wędlin od stycznia lekko spadają. Natomiast mięso kulinarne staniało bardzo wyraźnie i jest coraz popularniejsze - mówi Janusz Rodziewicz. - W ostatnim okresie klienci chętniej sięgali po mięsne produkty funkcjonalne, czyli dania gotowe, bądź mięsa przygotowane do upieczenia lub tylko odgrzania. Ten trend się umacnia - wskazuje.

REKLAMA
Prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP zauważa, że zakłady mięsne coraz częściej w swoim asortymancie oferyją wyroby garmażeryjne. - Ten rynek będzie rozwijał się - ocenia Janusz Rodziewicz.

Pierwszy kwartał bieżącego roku upłyną pod znakiem wyższej konsumpcji tanich wędlin kosztem średniej i wyższej półki. Stopniowa poprawa sytuacji gospodarczej nie przekłada się jeszcze na wzrost konsumpcji droższych produktów mięsnych.

 


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12554

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA