REKLAMA
REKLAMA

Samorządy nie wiedzą jak wspierać handel przy pomocy UE

Autor: pr, www.dlahandlu.pl 14 sierpnia 2012 10:53

Przedstawiciele samorządów terytorialnych w niewielkim stopniu znają rozwiązania dotyczące wspierania lokalnej przedsiębiorczości i handlu wypracowane na szczeblu Unii Europejskiej. Zaledwie 12% z nich zadeklarowało znajomość takich rozwiązań. Jednocześnie aż 41% respondentów twierdzi, że przedsiębiorcy prowadzący działalność handlową w ramach samorządu, aktywnie korzystają ze źródeł wsparcia, takich jak dofinansowania z funduszy strukturalnych UE. Co więcej, co piąty przedstawiciel przyznaje, że nie dysponuje wiedzą na ten temat.

REKLAMA
Wiedza samorządowców na temat wsparcia oferowanego przez Unię Europejską dla sektora handlu detalicznego jest w Polsce znikoma. Jak pokazują wyniki raportu „Polska 2030. Tu mieszkam, tu kupuję - Społeczności Jutra" ponad 72% badanych przedstawicieli samorządu terytorialnego nie zna rozwiązań dotyczących wspierania lokalnego handlu i rozwoju przedsiębiorczości, wypracowanych na szczeblu Unii Europejskiej.

- Przyglądając się rozwiązaniom wpierającym lokalny handel w krajach Unii Europejskiej warto wymienić m.in. takie działania, jak wprowadzenie ulg podatkowych oraz preferencyjne warunki na dzierżawy i użytkowania lokalu; planowanie lokalizacji punktów sprzedaży; siła związków konsumenckich; zmienność pracy, (czyli np. dyżury pracy: we Francji sklepy są otwarte w niedziele na zmianę), zróżnicowany asortyment - właściciele umawiają się, kto co sprzedaje; pozyskiwanie środków na tworzenie takich przedsiębiorstw poprzez lokalne grupy działania i inne fundusze europejskie; tworzenie i łączenie się w grupy z producentami, tworzenie się lokalnych sklepów z lokalnymi produktami itp." - mówi Joanna Erbel, redaktorka magazynu Miasta aktywistka, doktorantka w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert kampanii „Tu mieszkam, tu kupuję".


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12735

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 999781

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 664

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA