REKLAMA
REKLAMA

Spółdzielcy przeciwko zmianom w prawie spółdzielczym

Autor: KZRS SCH 5 lipca 2011 11:33

Procedowana w Sejmie z inicjatywy posłów Platformy Obywatelskiej ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych i ustawa o spółdzielniach ma zastąpić obecne prawo spółdzielcze. Projektowane przepisy zawierają rozwiązania niekorzystne nie dla prezesów, związków rewizyjnych czy Krajowej Rady Spółdzielczej, lecz dla zwykłych członków spółdzielni - uważają spółdzielcy.

REKLAMA

Przedstawiciele polskich spółdzielni wszystkich branż wyrazili protest przeciwko wolontarystycznemu i instrumentalnemu traktowaniu sektora spółdzielczego poprzez cykliczne zmiany prawa ukierunkowane na unicestwienie tego sektora. Zdaniem spółdzielców od początku zmian ustrojowych w kraju można obserwować brak zrozumienia oraz niechęć polityczną i uprzedzenia ideowe do tego systemu.

Spółdzielcy uważają, że brak dialogu władzy publicznej ze środowiskiem spółdzielczym prowadzi do stanowienia prawa daleko odbiegającego nie tylko od oczekiwań spółdzielców oraz od europejskich standardów. Pogarszające się warunki prawne funkcjonowania spółdzielni spowodowały upadek wielu spółdzielczych podmiotów, a w najlepszym razie ucieczkę do sektora komercyjnego. Rezultatem jest systematyczny spadek udziału spółdzielczości w tworzeniu PKB.  

W przyjętej Rezolucji i Apelu skierowanych do władz Rzeczypospolitej Polskiej uczstnicy Ogólnopolskiego Forum Spółdzielczego zwrócili się o zaprzestanie prac nad ustawami, które ich zdaniem są zamachem na demokrację, samorządność, prywatną własność i autonomię spółdzielczą. 


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11549

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA