REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Partner portalu: City Board Partner portalu: Frigo Logistics
REKLAMA

Waspol: Tradycyjne sklepy odnotowują spadek sprzedaż alkoholu

www.portalspozywczy.pl 16 sierpnia 2012 10:18

Waspol: Tradycyjne sklepy odnotowują spadek sprzedaż alkoholu

Drugi kwartał był okresem w branży dystrybucji alkoholu w którym spodziewano się znacznego wzrostu popytu związanego z organizacją turnieju Euro 2012. Waspol przygotował się do tego wydarzenia zwiększając krótkookresowo zatrudnienie i zabezpieczając odpowiednie środki techniczne oraz zapasy towarów. Wyraźny wzrost popytu w handlu tradycyjnym nie był jednak zauważalny - poinformowała spółka.

REKLAMA

Bardziej istotny okazał się czynnik pogodowy w czerwcu br., który nie sprzyjał wzrostowi popytu. W obszarze sprzedaży detalicznej alkoholu odczuwalna jest zwiększona presja konkurencyjna ze strony sieci tzw. handlu nowoczesnego, w wyniku której tradycyjne sklepy detaliczne odnotowują zmniejszenie poziomu sprzedaży w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wartość sprzedaży była również ukształtowana polityką grupy emitenta nakierowaną na utrzymanie godziwej marży i ograniczanie ryzyka handlowego.

Zakłada się wzrost tego ryzyka w związku z czym Grupa Waspol ściśle kontroluje poziom realizowanej marży handlowej oraz monitoruje stan kredytu kupieckiego udzielanego odbiorcom. Prowadzona jest tez zdecydowana polityka egzekwowania należności. Wpływa to na osiąganie mniejszej w stosunku do potencjalnej wartości sprzedaży ale przyczynia się do ograniczenia ryzyka handlowego i utrzymania godziwej marzy handlowej. Zmniejszenie wartości sprzedaży było też efektem rezygnacji ze sprzedaży do niewielkich hurtowni jako kanału o najniższej rentowności, generującego znaczne ryzyko handlowe, w tym redukcji obrotu Oddziału Waspol S.A. w Lublinie.

Czynnikiem istotnie wpływającym na wyniki finansowe są działania restrukturyzacyjne podjęte w 2011 roku i kontynuowane w bieżącym okresie. Działania te obejmują miedzy innymi: restrukturyzacje zatrudnienia, optymalizacje tras dostaw, renegocjacje umów najmu magazynów . W wyniku tych działań w analizowanym okresie osiągnięto przekraczającą 0,9 mln zł redukcję kosztów działalności operacyjnej grupy w stosunku do dwóch kwartałów 2011 r. Zmniejszenie wartości sprzedaży pomimo znacznej redukcji kosztów wpłynęło na osiągnięcie zysku netto niższego w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku.

W II kwartale osiągnięty został zysk netto w kwocie 191,6 tys. zł, co jest wartością niższą o 143 tys. zł od zysku netto uzyskanego w dwóch kwartałach 2011 roku. Wynik EBITDA osiągnął wartość 1 821,7 tys. zł i był zbliżony do w analogicznego okresu roku ubiegłego. Rentowność mierzona jako stosunek wartości zysku EBITDA do wartości sprzedaży netto wyniosła 2,1 proc.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 15919

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 664

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA