PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Wiejskie sklepy nie przestrzegają przepisów o cenach i urządzeniach pomiarowych

Autor: IH, www.dlahandlu.pl 7 sierpnia 2012 14:39

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Łodzi przeprowadził kontrole w 40 placówkach zlokalizowanych w małych miejscowościach i na terenach wiejskich. Efektem kontroli było ujawnienie nieprawidłowości w 36 sklepach, czyli w 90% placówek objętych kontrolą.

Celemk ontroli było dokonanie oceny prawidłowości funkcjonowania placówek detalicznych w zakresie legalności i rzetelności działania, a także przestrzegania przepisów regulujących zasady obrotu towarowego oraz przepisów prawa żywnościowego.

W 22 placówkach przedsiębiorcy posługiwali się przyrządami pomiarowymi z nieaktualnymi cechami legalizacji bądź bez tych cech. W 21 placówkach stwierdzono nieprzestrzeganie przepisów o cenach.Nieprawidłowości polegały na nieuwidocznieniu wywieszek cenowych w 21 placówkach oraz niepodaniu cen jednostkowych w 13 placówkach. 

W 40 placówkach sprawdzono aktualność terminów przydatności do spożycia bądź dat minimalnej trwałości. Kontrolą objęto 747 partii towarów wartości 15.264 zł. W wyniku przeprowadzonych kontroli w 7 placówkach (17,5 %) zakwestionowano łącznie 144 partie towarów wartości 1.455 zł po upływie dat ważności, co stanowiło 19,3 % partii badanych.

W trakcie kontroli stwierdzono nieprawidłowości głównie w zakresie przestrzegania przepisów o cenach, posługiwania się urządzeniami pomiarowymi z nieaktualnymi cechami legalizacji oraz przeznaczania do sprzedaży artykułów spożywczych po upływie daty minimalne j trwałości bądź terminu przydatności do spożycia.

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami Inspekcja Handlowa uznała, że kontrole sklepów z artykułami żywnościowymi zlokalizowane w małych miejscowościach oraz na terenach wiejskich powinny być kontynuowane.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11517

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane