PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

30 proc. Polaków ograniczyło wydatki na odzież i obuwie

Autor: dlahandlu.pl/Market Side 27 kwietnia 2012 10:55

Jak wynika z badania Market Side w zdecydowanej większości oceniamy sytuację materialną naszych rodzin jako przeciętną, jedynie co 8 Polak uznał że jest ona raczej lub bardzo zła. Porównując te dane z 2010 rokiem (dla dużych miast) znacząco spadła liczba osób oceniających swoją sytuację materialną jako dobrą. Ponad 1/5 z nich przesunęła swoje oceny na przeciętne, natomiast nie wzrosła liczba osób w złej sytuacji materialnej.


Jednak z drugiej strony, blisko 40 proc. Polaków podjęło w ostatnich 12 miesiącach działania w celu ograniczania wydatków. W grupie tej znalazło się sporo osób w trudnej sytuacji materialnej, co jest niepokojącym sygnałem, świadczącym o pauperyzacji znaczącej części naszego społeczeństwa. W zauważalnym stopniu wydatki ograniczyli też dobrze czy przeciętnie sytuowani ludzie, przy czym przekrój przez wiek czy miejsce zamieszkania pokazuje, że trend ten dotyczy bardzo zróżnicowanych grup społecznych.
Najczęściej (blisko 30 proc. badanych) ograniczano wydatki na odzież i obuwie - czyli dobra dość podstawowe. Taka skala zjawiska z pewnością odbiła się na obrotach wielu sieci odzieżowych, wymuszając na popularnych markach zwracanie dużej uwagi na ceny i promocje. Zjawisko takie może także sprzyjać dalszemu rozwojowi przystępnych cenowo sieci odzieżowych i obuwniczych, chociaż ogólnie nienajlepiej rokuje to obrotom centrów handlowych, silnie skoncentrowanych na branży mody.
Badani wskazywali także na dokładniejsze planowanie wydatków i przesunięcie zakupów do tańszych sklepów, czemu sprzyja dynamiczny rozwój sieci dyskontowych. Ponad 1/5 Polaków ograniczyła wydatki na rozrywkę i wypoczynek, na media (gaz, prąd, woda) czy na telefon. Bardziej rozważne wydawanie pieniędzy skłania do większego zainteresowania promocjami.
Stosunkowo niewiele osób wskazało natomiast na oszczędności na lekach i zdrowiu - póki jeszcze możemy, wydatków na tak ważne sprawy staramy się nie ograniczać.
Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11364

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane