REKLAMA
REKLAMA

80 proc. sklepów całodobowych może zostać zamkniętych z powodu zmiany stawek VAT

Autor: dlahandlu.pl 6 grudnia 2010 20:55

80 proc. sklepów całodobowych może zostać zamkniętych z powodu zmiany stawek VAT

To podatnik powinien zmienić stawki VAT w kasie fiskalnej - uważa Rada Podatkowa PKPP Lewiatan. Jej zdaniem, rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych musi - z uwagi na konieczność zmiany stawek VAT od 1 stycznia 2011 r. - zawierać podstawowe wytyczne przeprowadzenia całej operacji (tj. wpisania nowych stawek 1 stycznia 2011 r.) w punktach sprzedaży całodobowej.

REKLAMA

Z przepisów obecnie obowiązujących nie wynika, kto (podatnik czy serwisant) jest uprawniony do zmiany stawek VAT w kasie fiskalnej. Dlatego minister finansów powinien jasno sformułować przepis dopuszczający przeprowadzenie zmian przez podatnika (bez udziału serwisanta) np. przez system informatyczny zdalnie sterowany.

Konieczność zmiany stawek przez serwisanta wiązać się będzie z zawieszeniem użytkowania dużej części kas (szacujemy, że wstrzymana może zostać sprzedaż w około 80 proc. punktów sprzedaży czynnych całodobowo) oraz z dodatkowymi kosztami wynagrodzeń serwisantów.

Dlatego Rada Podatkowa PKPP Lewiatan proponuje, aby zmiany stawek VAT mógł przeprowadzić podatnik w swojej siedzibie, automatycznie, tj. przez system informatyczny zdalnie sterowany bez udziału serwisanta, o ile umożliwia to jego infrastruktura IT.

Potrzebna jest jasna deklaracja ministra finansów, że udział serwisanta nie jest niezbędny. Niewymagalny byłby również wpis do książki serwisowej kasy fiskalnej w momencie zmiany w sposób zdalny. Najbardziej oszczędnym wariantem zmiany stawek VAT byłby brak konieczności jej potwierdzania poprzez adnotację w książce serwisowej kasy fiskalnej lub, alternatywnie, by adnotacji takiej mógł dokonać serwisant w ciągu 6 miesięcy po wgraniu nowych stawek.

 

 


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12601

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 999781

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 664

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA