Amerykańska Visa Inc. przejmuje Visa Europe

Autor: bankier.pl 3 listopada 2015 10:49

Amerykańska Visa Inc. przejmuje Visa Europe fot. shutterstock

2 listopada Visa Inc. ogłosiła, że przejmie organizację Visa Europe. Europejskie banki otrzymają łącznie nawet 21 mld euro. Połączenie rozdzielonych w 2007 roku podmiotów może oznaczać spore zmiany dla klientów, a także powrót do idei europejskiego systemu kartowego niezależnego od amerykańskich korporacji - podał bankier.pl.

Visa Inc. jest podmiotem notowanym na nowojorskiej giełdzie i kontroluje działanie systemu na większości rynków poza Starym Kontynentem. Jest spółką akcyjną działającą na zasadach podobnych jak jej największy konkurent – MasterCard Inc.

Europejska organizacja Visa to stowarzyszenie kilku tysięcy banków-wydawców. Jej obszar działania to Europa oraz kilka innych rynków, np. Izrael. Podział na dwa niezależne byty miał miejsce w 2007 roku, gdy amerykański biznes przygotowywał się do IPO.

Porozumienie przypieczętowane w listopadzie oznacza, że Visa Inc. przejmie europejską część kartowego biznesu. W zamian banki-członkowie Visa Europe otrzymają 16,5 mld euro – 11,5 mld w gotówce i 5 mld euro w postaci akcji uprzywilejowanych amerykańskiej spółki. Dodatkowo, za 4 lata, na rachunki europejskich banków może wpłynąć kolejne 4,7 mld euro pod warunkiem, że zrealizowane zostaną cele zawarte w umowie.

Skorzystają na tym również instytucje działające w Polsce – m.in. bank PKO BP, który już poinformował, że spodziewa się wpływu z transakcji w III kwartale 2016 r. Dla banków tworzących europejskie stowarzyszenie nagły przypływ gotówki może okazać się istotną pomocą w spełnieniu rosnących wymogów dotyczących wyposażenia w kapitał. Niewykluczone, że to właśnie ten czynnik okazał się najważniejszy w negocjacjach. Jeszcze w maju tego roku media donosiły o toczących się rozmowach, lecz przeszkodą była wówczas zbyt niska cena zaproponowana przez Amerykanów.

Więcej na bankier.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11084

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane