REKLAMA
REKLAMA

Carrefour chce dynamizować ekspansję

www.portalspozywczy.pl 1 sierpnia 2014 17:32

Sieć Carrefour wznowiła w Polsce swoją ekspansję. Ma ona być prowadzona nie tylko w przypadku formatów sklepów convenience i supermarketów, ale także hipermarketów. Francuski detalista będzie się rozwijać organicznie, ale nie wyklucza innych opcji.

REKLAMA

- Rynek hipermarketów jest dosyć nasycony, dlatego nawet w perspektywie kilku lat nie można się spodziewać jakiegoś spektakularnego wzrostu liczby naszych sklepów w tym formacie, chyba że poprzez fuzje czy przejęcia - mówi serwisowi portalspożywczy.pl Robert Noceń, dyrektor ds. eksploatacji hipermarketów Carrefour Polska. Jak dodaje, w przypadku najciekawszych lokalizacji dla hipermarketów możliwość ekspansji jest już bardzo ograniczona, dlatego Carrefour rozważa różne opcje.
- Gdyby pojawiła się możliwość jakichś fuzji czy przejęć, na pewno będziemy je szczegółowo analizować. Jesteśmy otwarci na wszelkie możliwości rozwoju. Ruszyliśmy z ekspansją ponownie, chcemy ją zdynamizować - zapowiada Noceń.
Jedną z możliwości rozwoju, jakiej zapewne przygląda się Carrefour (ale także inne podmioty), jest ewentualne przejęcie jednego bądź kilku hipermarketów Real, które musi sprzedać sieć Auchan. UOKiK w styczniu 2014 r. zgodził się na przejęcie sieci Real przez Auchan pod warunkiem sprzedaży przez francuską sieć ośmiu spośród przejmowanych sklepów. Auchan ma na to 18 miesięcy od momentu sfinalizowania transakcji z Metro Group.
Carrefour na koniec pierwszego półrocza 2014 r. miał w Polsce 678 sklepów, w tym 95 hipermarketów. Przez minione 6 miesięcy liczba tych ostatnich zwiększyła się o 7. W ostatnim kwartale 2014 r. kolejny hipermarket Carrefour otwarty zostanie w Galerii Piła, a kolejne dwa ulokowane będą w CH Fabryka Wołomin (jesień 2015 r.) i w CH Posnania (2016 r.). Liczba hipermarketów francuskiej sieci w Polsce wzrośnie więc co najmniej do 98. To drugi wynik po sieci Kaufland (177 sklepów), lepszy od Tesco (ok. 85), Auchan+Real (29+49) i E.Leclerc (43).

Noceń ujawnił, że proces przebudowywania dużych supermarketów na hipermarkety kompaktowe Carrefour "w dużej mierza ma już za sobą". - Takie działania podejmowaliśmy dwa lata temu. Oczywiście, jeżeli będą takie możliwości, że w danym supermarkecie pojawi się możliwość powiększenia, wyjścia poza dotychczasowe ramy poprzez dobudowanie lub przejęcie dodatkowej części, to będziemy dokonywać takich przeobrażeń. Wszystko zależy w tym aspekcie od możliwości danej lokalizacji - ocenia dyrektor ds. eksploatacji hipermarketów Carrefour Polska.

Carrefour cały czas uzupełnia swoje portolio i rozwija marki własne. Jak tłumaczy Noceń, udział marek własnych w obrotach Carrefour "cały czas przyrasta w tempie zdecydowanym". Dyrektor ds. eksploatacji hipermarketów sieci nie zdradza, jakiego rzędu jest to wartość. Mówi jednak, że spowolnienie gospodarcze w ostatnich latach i wyraźny spadek konsumpcji nakłoniły klientów do poszukiwania alternatywnych produktów, przez co cały rynek marek własnych dynamicznie się rozwija.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11549

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA