REKLAMA
REKLAMA

CBRE: Najemcy podchodzą z większą rezerwą do nowo otwieranych obiektów

Autor: PAP 2 lipca 2013 21:55

W ocenie analityków firmy CBRE, do 2015 roku nie zmienią się koszty wynajmu powierzchni handlowych. Firma szacuje, że w tym roku na rynek trafi 650 tys. m kw. nowych powierzchni handlowych. Jak ocenia Agata Czarnecka, ekspert CBRE ds. powierzchni handlowych, obecnie widoczne jest lekkie ograniczenie aktywności deweloperów powierzchni handlowych.

REKLAMA


"Przede wszystkim zauważalny jest spadek popytu na nowe powierzchnie - najemcy podchodzą z większą rezerwą do nowo otwieranych obiektów, także lokale już gotowe cieszą się mniejszym zainteresowaniem, w mniej popularnych obiektach handlowych. Deweloperzy ograniczyli budowę nowych projektów, a te które są teraz dostarczane na rynek to głównie obiekty małe, o powierzchni 5-10 tys. m kw." - powiedziała w rozmowie z PAP Czarnecka.
CBRE ocenia, że w 2013 roku na rynek trafi około 650 tys. m kw. nowej powierzchni handlowej.
"Obecnie w budowie w całym kraju jest 530 tys. m kw. powierzchni handlowej. Uwzględniamy obiekty handlowe o powierzchni najmu większej niż 5 tys. m kw., do których zalicza się galerie handlowe, centra wyprzedażowe, a także parki handlowe. Szacuje się, w tym roku otworzy się około 650 tys. m kw. powierzchni" - powiedziała Czarnecka.
"W Warszawie w tym roku przybędzie 70 tys. m kw. powierzchni, z czego ok. 50 tys. m kw. już jest otwarte" - dodała.
"Prognozy dotyczące budowy nowych obiektów handlowych, które zostaną oddane do użytkowania w przyszłym roku są na zbliżonym poziomie, do zarejestrowanego w 2013 r. - na rynku może przybyć około 600 tys. m kw." - powiedziała.
Wobec większej ostrożności zarówno najemców i deweloperów w kwestii budowy nowych centrów handlowych, od kilku lat ceny utrzymują się na stabilnym poziomie.
"Na przestrzeni 3-4 lat nie widać większych zmian w kosztach wynajmu powierzchni. Rynek jest dość mocno +zakotwiczony+ w tych przedziałach cenowych. Nie należy się więc spodziewać, że wobec stopniowo rosnącego popytu ceny będą rosły" - powiedziała Czarnecka.
"Być może pewne wzrosty cen dotyczyć będą jedynie najdroższych obiektów - tych najbardziej prestiżowych, z najlepszą lokalizacją. Jednakże w skali Polski można przyjąć założenie, że średnie ceny wynajmu powierzchni handlowej w najbliższych kwartałach, do końca 2014 roku, nie ulegną większym zmianom" - dodała.
Zdaniem Czarneckiej, w najlepszych centrach handlowych w największych aglomeracjach w Polsce, w związku z dużym zainteresowaniem najemców, właściciele obiektów dyktują warunki najmu, natomiast w mniej popularnych centrach lub w mniej atrakcyjnych lokalizacjach, sytuację można określić jako "rynek najemcy".


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4341

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA