PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

CBRE: Rynek powierzchni handlowych w Polsce powrócił na ścieżkę dynamicznego rozwoju

Autor: propertynews.pl 13 września 2011 10:09

CBRE: Rynek powierzchni handlowych w Polsce powrócił na ścieżkę dynamicznego rozwoju

Zagraniczne fundusze intensywnie poszukują nieruchomości, firmy deweloperskie planują kolejne realizacje, a dla sieci handlowych nasz kraj to drugi po Niemczech najbardziej pożądany kierunek ekspansji - wynika z raportu CB Richard Ellis. Elementem hamującym dalszy rozwój branży jest rynek najemców.

W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada tylko 225 mkw. powierzchni handlowej.

- Po rekordowym przyroście nowoczesnej powierzchni w centrach handlowych zarejestrowanym w 2009 roku, gdy nowo oddane do użytku centra handlowe oferowały kumulatywnie 830 tys. mkw. powierzchni najmu, rok 2010 był dużo słabszy - mówi Karina Kreja Associate Director w dziale badań rynku i doradztwa w CB Richard Ellis. - Spowolnienie rynkowe było jednak tylko chwilowe i ilość obecnie realizowanych projektów znów wskazuje na ponowny wzrost podaży. Od początku 2011 roku oddano do użytku ponad 313 tys. mkw. powierzchni najmu, a drugie tyle może jeszcze zostać oddane do końca roku - dodaje Karina Kreja.

Deweloperzy coraz częściej budują w miastach średnich i małych, a nowa fala flagowych projektów powraca do dużych miast. - Europa Centralna, Galeria Katowicka, poznańska Łacina czy Poznań Główny powstają na największych rynkach handlowych Polski - informują autorzy raportu.

Według specjalistów CB Richard Ellis, to nie popyt klientów ani rynek deweloperski, ale rynek najemców jest elementem hamującym rozwój powierzchni handlowych w naszym kraju. Ograniczona liczba sieci oraz słabość najemców lokalnych, którym bardzo trudno jest przekroczyć próg finansowania, jaki wiąże się z wejściem do nowoczesnych projektów handlowych, skutkuje brakiem odpowiedniej liczby chętnych na powierzchnię w centrach i w konsekwencji umacnianiem się rynku najemcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • kczul 2011-12-27 17:50:04

    Zapewne kolejne firmy będą teraz inwestowały w magazyny. W raportach Jartomu można wyczytać, że ceny najmu i zakupu magazynów będą coraz wyższe. Ciekawym jestem czy faktycznie tak będzie.

  • palas 2011-11-22 18:18:56

    Szczególnie widać to po roku 2011. Rozwój jest aż zaskakujący. Osobiście zauważyłem, że najciekawsze inwestycje powstają w Warszawie. Doskonałe przykłady to choćby Business Park Marywilska na Żeraniu. Sam wizerunek polskiego biznesu dzięki takim miejscom będzie wyglądał korzystniej.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11493

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane