PARTNER PORTALU Partner portalu: Herosi Polskiej Przedsiębiorczości

CBRE: Stawki czynszu w stołecznych nieruchomościach handlowych będą rosły

Autor: www.dlahandlu.pl 9 maja 2012 10:25

CBRE: Stawki czynszu w stołecznych nieruchomościach handlowych będą rosły

Na warszawskim rynku nieruchomości handlowych dominuje popyt - w pierwszym kw. 2012 r. wolne powierzchnie stanowiły zaledwie 0.8 proc. łącznych zasobów. CBRE przewiduje, że bardzo ograniczona w stosunku do istniejącego popytu ilość nowych inwestycji w latach 2012-2013 doprowadzi w przyszłości do dalszego rozchwiania stołecznego rynku, co skutkować będzie kolejnymi wzrostami stawek czynszów powierzchni handlowych, i to nie tylko w najlepszych centrach.

Wśród niewielu realizowanych obecnie inwestycji w nowe powierzchnie handlowe w stolicy znajdują się m.in. Galeria Miejska Plac Unii, gdzie w 2013 r. oddanych do użytku zostanie 15 300 m. kw. powierzchni najmu. 60 proc. tej powierzchni jest już wynajęte. W pierwszym kw. 2012 r. rozpoczęła się budowa trzech kolejnych projektów, których zakończenie planowane jest na 2013 r. - są to Auchan Łomianki (33 600 m. kw.), Factory Annopol (14 000 m. kw.) oraz Galeria Brwinowska (10 000 m. kw.).

Stawki czynszu za powierzchnie handlowe w Warszawie są najwyższe w Polsce - w najlepszych lokalizacjach wynoszą 75 - 90 euro/m. kw./miesiąc, a średnio w stolicy 30 - 45/ euro/m. kw./miesiąc. Niedobór wolnej powierzchni handlowej w Warszawie powoduje wzrost cen. W miastach regionalnych, takich jak Katowice, Łódź, Poznań czy Gdańsk sytuacja wygląda inaczej. Tam wolna powierzchnia handlowa dostępna jest od ręki, a stawki czynszu w najlepszych lokalizacjach wynoszą 30 - 50 euro/m. kw./miesiąc.

Według danych CBRE, w 2012 r. łączna wartość inwestycji na rynku nieruchomości w Polsce powinna utrzymać się na poziomie zbliżonym do 2011 r. Prognoza oparta jest na liczbie zawieranych transakcji inwestycyjnych, których wartość w pierwszym kwartale wyniosła 250 milionów euro, oraz na liczbie nowych zapytań skierowanych do CBRE.
- Poprawa infrastruktury w Polsce stymuluje wzrost rynku nieruchomości poprzez tworzenie nowych lokalizacji uznawanych za atrakcyjne przez deweloperów. Dotyczy to wszystkich segmentów rynku: biur, powierzchni handlowych oraz magazynowych - powiedział Colin Waddell, dyrektor zarządzający CBRE w Polsce.
Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9726

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 923188
Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane