Co 10. butelka wina sprzedawanego w Polsce pochodzi z Portugalii

Autor: dlahandlu.pl 13 października 2015 15:51

W 2014 roku z Portugalii sprowadzono blisko 7,5 mln litrów, podczas gdy 10 lat wcześniej było to mniej niż 170 tys. litrów. Obecnie niemal co 10. wino sprzedawane w Polsce pochodzi z Portugalii. W ubiegłym roku obroty handlowe między Polską a Portugalią sięgnęły 1,1 mld euro.

– Polski rynek jest bardzo ważny dla Portugalii. W pierwszym półroczu udało nam się tu sprzedać wino za 7 mln euro, co sprawia, że jesteśmy szóstym dostawcą wina w Polsce – podkreśla Maria Amélia Paiva, ambasador Portugalii w Polsce. – W Portugalii powstaje niecałe 2 proc. wina produkowanego na świecie. Jesteśmy dwunastym producentem, natomiast dziewiątym eksporterem wina. Połowę całej naszej produkcji eksportujemy, pod względem wartości pieniężnej to ok. 60 proc. – powiedział Jorge Monteiro, prezes ViniPortugal.

Z raportu KPMG „Rynek napojów alkoholowych w Polsce w 2014 roku” wynika, że już 10 proc. kwot wydanych w naszym kraju na alkohol przeznaczane jest na wino. Rocznie Polak wypija średnio ok. 7 litrów wina, z czego 3,5 litra stanowi wino gronowe. W międzynarodowych rankingach pod względem spożycia wina Polska zajmuje 35. miejsce, ale od 2004 roku sprzedaż win gronowych wzrosła w naszym kraju o 56 proc.

Polsko-Portugalska Izba Gospodarcza (PPCC) została utworzona w 2008 roku w Warszawie z inicjatywy prywatnej. Prezesem zarządu PPCC jest Pedro Pereira da Silva, chief operations officer Grupy Jeronimo Martins oraz country manage na Polskę.
WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 3742

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane