PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Coface: Przed nami trudny rok dla Europy Środkowo-Wschodniej

Autor: pr 15 marca 2016 10:33

W tym roku wzrost gospodarczy regionu Europy Środkowo-Wschodniej ulegnie osłabieniu w porównaniu do wyników odnotowanych w 2015 r. Angażowanie środków finansowych bieżącego budżetu unijnego następuje dość powoli, a niskie ceny ropy nadal stanowią „prezent” dla konsumentów odzwierciedlony w niskiej inflacji, jednak ich wpływ zdaje się już nie być tak znaczącym bodźcem jak w ubiegłym roku - czytamy w analizie Coface.

Co więcej, utrzymujący się niski poziom cen czarnego złota zagraża wielu krajom-producentom, a ze względu na ich znaczenie gospodarcze wpływa negatywnie także na gospodarkę globalną. Zgodnie z prognozą Coface - Polska utrzyma solidny poziom wzrostu gospodarczego w tym roku, który sięgnie 3,5 proc., nieznacznie poniżej 3,6 proc. zanotowanego w 2015 r. Wyższy wzrost gospodarczy w naszym regionie osiągnie jedynie Rumunia, której gospodarka zwiększy się o 4 proc. w tym roku. Rumuńska gospodarka nadal będzie korzystać na rosnącej konsumpcji gospodarstw domowych, dzięki luźniejszej polityce fiskalnej (obniżenie stawek podatku VAT) i zwiększeniu płacy minimalnej. Wydatki konsumentów będą również napędzać polską gospodarkę w obliczu dalszej poprawy na rynku pracy, niskiej inflacji, jak również wsparciu ze strony programu 500+. Efekty wprowadzanych podatków sektorowych na polski biznes stanowią czynnik ryzyka także dla prognozowanego tempa wzrostu gospodarki, jednak za najbardziej istotne zagrożenie należy uznać pogorszenie sytuacji w gospodarce globalnej. Wpływa one nie tylko na krajowy rynek finansowy, ale stanowi także pośrednio ryzyko dla naszej gospodarki - piszą eksperci Coface.

W ostatnim kwartale 2015 r. wzrost PKB w Polsce sięgnął 3,7 proc. (po uwzględnieniu czynników sezonowych), co było jednym z najlepszych wyników w UE, a niewiele wyższy wzrost zanotowały jedynie Czechy (4,0 proc.), Rumunia (3,8 proc.) i Słowacja (4,0 proc.). W całej UE lepszym wynikiem mogą pochwalić się jedynie Szwecja, której wzrost gospodarczy sięgnął o 4,5 proc. (w IV kwartale 2015 r.) oraz Irlandia z wynikiem 9,2 proc. Zeszły rok umocnił popyt wewnętrzny na miejscu głównej siły napędowej większości gospodarek regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Było to możliwe dzięki poprawie sytuacji na rynku pracy oraz aktywnemu przyspieszeniu użycia środków unijnych przez niektóre kraje w ostatnim roku możliwości ich wykorzystania (w ramach poprzedniej perspektywy finansowej). Jednocześnie Europa Środkowo-Wschodnia pozostaje aktywnym eksporterem nadal kierując większość swojego eksportu do strefy euro korzystając na słabym, ale jednak ożywieniu Eurolandu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11109

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane