REKLAMA
REKLAMA

DM BGŻ: zarząd Emperii nie będzie zainteresowany fuzją z Eurocashem

Autor: PAP 15 września 2010 10:41

Proponowane przez Eurocash warunki połączenia z Emperią Holding są raczej niekorzystne dla akcjonariuszy Emperii - oceniają analitycy. Ich zdaniem obecni właściciele Emperii mogą na nie nie przystać.

REKLAMA
Eurocash przekazał Emperii Holding propozycję połączenia, proponując ustalenie parytetu wymiany akcji na 3,76 akcje połączeniowe wyemitowane przez Eurocash w zamian za jedną akcję Emperii.

Przedstawiciele Emperii Holding nie chcieli komentować zaproponowanych warunków transakcji do czasu publikacji oficjalnego stanowiska.

We wtorek o 9.12 kurs Emperii wzrósł o 8 proc., do 93,75 zł, a Eurocashu o 1,82 proc., do 22,9 zł. O 11.30 Eurocash organizuje konferencję prasową, na której przedstawi plany wobec Emperii Holding.

Według Tomasza Manowca, analityka BM BGŻ warunki zaproponowane przez Eurocash nie są satysfakcjonujące dla akcjonariuszy Emperii.

- Przy przejęciu kontroli, a porozumienie zakłada, że to Eurocash będzie kontrolował grupę, należałoby wypłacić jakąś premię dotychczasowym akcjonariuszom. Tymczasem tu nie ma takiej propozycji, wręcz zaproponowana wczoraj cena przy dzisiejszych warunkach jest już niekorzystna dla Emperii - średnia cena jest o 5 proc. niższa od wczorajszego zamknięcia. Przy takich warunkach ciężko będzie skłonić akcjonariuszy Emperii do wymiany akcji - tłumaczy analityk.

Trudno powiedzieć, jak do transakcji podejdzie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Połączony udział w rynku tych dwóch spółek szacuje się na 18 proc. To nie jest dużo, nie jest to pozycja dominująca. Jednak z drugiej strony rynek jest dość specyficzny, drugi gracz miałby w tym momencie ok. 6 proc. rynku, co oznacza trzykrotną przewagę pierwszego gracza nad drugim. Mogłyby więc pojawić się jakieś wątpliwości - dodaje Tomasz Manowiec.

Jednak Eurocash stoi na stanowisku, że nie będzie problemu z uzyskaniem zgody, a jedyną przeszkodą jest stanowisko zarządu Emperii.

- Od strony czysto biznesowej takie połączenie byłoby korzystne. W tym biznesie efekt skali jest kluczowy i im większy jest zasięg działalności, tym większa efektywność, o ile firma jest dobrze zarządzania. A te spółki są dobrze zarządzane. W związku z tym pojawiłoby się sporo efektów synergii, m.in. poprawa warunków zakupowych, optymalizacja kapitału obrotowego, ograniczenie kosztów w ramach logistyki i cross selling. Taka duża grupa zakupowa miałaby silną pozycję wśród producentów, co przekładałoby się na jej rentowność - wyjaśnia ekspert DM BGŻ.

- To byłby bardzo dobry ruch, ale obawiam się, że zarząd Emperii może nie być zainteresowany takim połączeniem, sceptycznie podchodzę do realizacji tego scenariusza - podsumowuje Tomasz Manowiec.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12698

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA